Finaliści konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe" w Chalinie

W dniach 3 - 5 kwietnia przebywali w Chalinie gimnazjaliści z naszej szkoły. Była to nagroda dla uczniów, którzy zajęli I miejsce w etapie parkowym i II miejsce w etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
Byli to: Ola i Julka Mańkowskie z klasy IIID i Dominik Łukowski i Kacper Kolasiński z klasy IIIA.

Chalin to OEP znajdujący się na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, leżącego w zachodniej Wielkopolsce. Obejmuje on centralną i wschodnią część bardzo ciekawego regionu turystycznego – Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego.

Celem ochrony przyrody w Parku jest polodowcowy krajobraz o rzeźbie urozmaiconej wzgórzami morenowymi, wydmami dolinami rzek i rynnami jeziornymi. Wielką atrakcją są jeziora polodowcowe, których jest 25. Płynąca w północnej części Parku rzeka Warta dzieli go na dwa bardzo zróżnicowane obszary: w części północnej wydmowy teren Puszczy Noteckiej prawie w całości porośnięty monokulturowymi borami sosnowymi, w części południowej teren morenowy z leżącymi w głębokich rynnach jeziorami, częściowo pokryty lasami liściastymi i mieszanymi.

3 - dniowy pobyt obfitował w wiele atrakcji: zwiedzanie Ośrodka OEP w Chalinie, wyjście na ścieżkę dydaktyczną „Jary”, malowanie motyli na szkle, ognisko integracyjne z finalistami z innych parków, zwiedzanie Zamku Opalińskich w Sierakowie i Stada Ogierów. Były też zajęcia z astronomii, nocna obserwacja gwiaździstego nieba i terenowa gra turystyczna.

Gimnazjaliści z żalem opuszczali Chalin, ponieważ mogli się tutaj odstresować i nabyć sił przed czekającym ich Egzaminem Gimnazjalnym.(IB)

Zapraszamy do galerii: Finaliści konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe" w Chalinie