Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego. To stosunkowo "nowe" święto - ustanowiono je w 1999 roku na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu 21 lutego 1952 roku. Wtedy to 5 studentów zginęło w demonstracji, w której żądano przywrócenia języka bengalskiego jako urzędowego.

W tym dniu na długiej przerwie  kilkadziesiąt osób rozwiązywało test, który sprawdzał znajomość naszego  pięknego, ale trudnego języka ojczystego. „Ta pomarańcza” czy ta pomarańcz”, „kontrola” czy „kontrol”, „ubierać kurtkę„ czy „zakładać kurtkę”? Co to jest „geriatria”?  Takie właśnie dylematy językowe musieli rozstrzygnąć uczestnicy testu. Niektórzy poradzili sobie z nim doskonale. A Ty – czy znasz język ojczysty?:)