Nawigacja

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
  ul.Poznańska 47
  62-230 WITKOWO
 • (+48) 61-477-82-50


 • Lato już czeka …

  Lato już czeka …

  Ten dzień był niezwykły... Pierwszy raz naszą szkołę opuszczali ósmoklasiści, ostatni raz absolwentami zostali gimnazjaliści... To skutek reformy oświaty. 19 czerwca szkoła zapełniła się uczniami, których twarze mówiły: ”To już jest koniec”, „Nareszcie”, ”Dwa miesiące odpoczynku od podręczników, zeszytów, sprawdzianów.” 

  Apel dla klas młodszych odbył się na samym początku dnia. Pożegnaliśmy na nim p.Krzysztofa Nowińskiego - nauczyciela historii i wychowania fizycznego, trenera i autora sukcesów sportowych kolejnych roczników gimnazjum. Na tym apelu zostali przedstawieni także najlepsi uczniowie kl. I, II, V i VII. 

  Później pożegnaliśmy ósmoklasistów. Wielu z nich ukończyło szkołę z wyróżnieniem. Dyrektor i Wicedyrektor razem z Radą Rodziców wręczyli wyróżnionym uczniom świadectwa, a ich Rodzicom - listy gratulacyjne. Oto najlepsi w każdej z pięciu klas: 

  • kl. VIIIa (wych. Violetta Cejman) - Miłosz Bala, Maja Janowicz, Zuzanna Kaźmierska, Julia Kurkowska, Daria Manuszak, Zuzanna Reszel, Kacper Rewers, Amelia Walczak.
  • kl. VIIIb (wych. Hanna Tyll-Kasprzak) - Kacper Biela, Wiktoria Łuczyńska, Eliza Skieresz, Helena Smoła, Klaudia Stefaniak, Aleksandra Śliwecka, Aleksandra Walczak.
  • kl. VIIIc (wych. Anna Boruta) - Dawid Gaziński, Bartosz Majorczyk, Eliza Moksik, Jeremiasz Ottenburger, Julia Śrama.
  • kl. VIIId (wych. Irena Borys) - Miłosz Białas, Jonasz Dolata, Kacper Krause, Patrycja Kubacka, Igor Małys, Jakub Marciniak, Nicola Niewiadomska, Michał Ochotny, Adrianna Pustelnik.
  • kl. VIIIe (wych. Urszula Błach) - Mikołaj Kalinowski, Anna Sawa, Maciej Serżysko, Joanna Tomaszewska, Jan Zamiar.

  Gratulujemy!

  Podczas uroczystości głos zabrał przewodniczący Komisji Oświaty – Marek Wiatrowski, który wręczył Dyrektorowi medal za pomoc w realizacji projektu edukacyjnego „Umiem pływać”. Przez miniony rok szkolny brali w nim udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Niezwykle ciepłe słowa skierowała do młodzieży w imieniu wychowawców klas ósmych p.Violetta Cejman. Mówiła o przyjaźni, odpowiedzialności i przywiązaniu. Z pewnością wielu uczniów poczuło, że za chwilę coś się skończy. Tak tez było – jeszcze życzenia od Samorządu Uczniowskiego, kilka słów od klas VII i…. Nadeszła pora na ostatni dzwonek. Druga część pożegnania miała już miejsce w klasach, z wychowawcami. Polały się łzy...

  W tym dniu szkołę pożegnali także trzecioklasiści z gimnazjum. Na uroczystym apelu przekazano sztandar w ręce tych, którzy w kolejnym roku szkolnym będą chodzić do ósmej klasy. Niezwykle podniosła, uroczysta chwila…

  Podobnie jak na poprzednim apelu Dyrektor i Wicedyrektor razem z Radą Rodziców wręczyli wyróżnionym uczniom świadectwa, a ich Rodzicom - listy gratulacyjne. Wyróżniono następujących uczniów: 

  • kl. IIIa (wych. Arleta Bekas) - Patrycja Jakubowska, Kacper Kolasiński, Dominik Łukowski, Olga Radacz, Julia Szymańska, Kacper Matysiak.
  • kl. IIIb (wych. Marek Gaziński) - Dawid Białas, Oliwia Dobrzycka, Angelika Kaźmierczak, Klaudia Kerber, Bartłomiej Kowalski, Maks Machyński, Aleksander Nowakowski, Julia Olszewska, Igor Perlicki, Natalia Roszkowiak.
  • kl. IIIc (wych. Krzysztof Nowiński) - Oskar Filipowiak, Oliwia Ławniczak, Zuzanna Łyskawińska, Weronika Ostrowska, Oliwia Paluch, Weronika Prabucka, Iga Rutecka.
  • kl. IIId (wych. Maria Kaźmierczak) - Mateusz Bochniak, Katarzyna Ceglewska, Julia Jóźwiak, Aleksandra Mańkowska, Julia Mańkowska, Norbert Michalski, Sara Szymczak, Ola Wendland, Sandra Wybiera.
  • kl. IIIe (wych. Anna Muszyńska) - Jakub Górski, Adam Karpiński, Arkadiusz Kośmiński, Julia Krzemińska, Wiktoria Kurkowska, Julia Miechowicz, Weronika Popek, Amelia Sucholas, Anna Tyczka, Daria Wierzbicka.

  Dla rodziców i uczniów to z pewnością wielki dzień. Wychowawca kl. IIIb - p.Marek Gaziński skierował do gimnazjalistów słowa, które były wspomnieniem trzech lat. Zawierały także życzenia na przyszłość. Dla naszych trzecioklasistów zabrzmiał ostatni dzwonek i piosenka Elektrycznych Gitar „To już jest koniec…” Koniec, ale i początek nowej drogi…

  Pożegnania absolwentów odbywały się przy dźwiękach piosenek wykonywanych przez solistki przygotowane przez p.Kalinę Piechowiak, a nad przebiegiem całości czuwała p.Jolanta Chyba. Dekorację wykonały p.Natalia Biesek, p.Marta Fischer, p.Monika Ottenburger, p.Magdalena Szcześniak, p.Grażyna Filicińska. Wszystko to stworzyło wspaniała oprawę obu uroczystości. Życzymy wam powodzenia – nasi drodzy absolwenci! Przed Wami czas decyzji i rozstrzygnięć, a potem – odpoczynek! Wspaniałych wakacji! (JCh)

  Zapraszamy do galerii Lato już czeka ….

 • Talenty dla Talentu

  Talenty dla Talentu

  Talenty dla Talentu - pod takim hasłem odbył się apel dla przechodzącej na emeryturę wieloletniej nauczycielki plastyki - pani Lilianny Suborskiej-Urbańskiej. Dyrektor przedstawił ścieżkę zawodową p.Lilianny, delegacje klas wręczyły kwiaty, zabrzmiały piosenki dedykowane pani Suborskiej-Urbańskiej. 

  W części artystycznej wzięli udział uczniowie od klasy pierwszej szkoły podstawowej do gimnazjalistów. Absolwentki: Julia Siwińska, Julia Muszyńska, Zuzanna Wójt przygotowały mini galerię swoich prac plastycznych. 

  Pani Lilianna została oficjalnie pożegnana przez dyrektora szkoły pana Mariana Łukowskiego i panią Monikę Ottenburger. Nauczyciele, Rada Rodziców oraz przedstawiciele samorządu lokalnego podziękowali za lata pracy z młodzieżą. Uczniowie podziękowali pani od plastyki gromkimi brawami. To było wydarzenie niezwykle wzruszające. Pani Lilianna nie kryła swoich uczuć, a na zakończenie podziękowała wszystkim za piękną uroczystość.

  W trakcie apelu prezentowano wszelakie talenty: sportowe, muzyczne, taneczne, czytelnicze i lingwistyczne, ponieważ uroczystość była jednocześnie okazją do wręczenia nagród za zawody i konkursy. Nagród było bardzo dużo, gdyż młodzież naszej szkoły chętnie bierze udział w różnych przedsięwzięciach.

  Zapraszamy do galerii Talenty dla Talentu.

 • Sportowy zew …
  „Nie liczy się wynik, ale udział” - kierowani tą dewizą przeżyliśmy Szkolny Dzień Sportu. Młodsi poszli na stadion, aby tam stanąć do sportowego współzawodnictwa w różnych – typowych i mniej typowych konkurencjach. Starsi - klasy ósme i trzecioklasiści z gimnazjum – rozegrali ciekawe konkurencje na Orliku. Po całym roku w ławkach duch sportowej rywalizacji dobrze nam zrobił. Na ochłodę i ostudzenie sportowych emocji czekały na nas lody ufundowane przez Radę Rodziców.
 • Dzień Pustej Klasy

  Dzień Pustej Klasy

  14 czerwca nasza szkoła opustoszała. Dlaczego? Ponieważ w tym dniu świętowaliśmy Dzień Pustej Klasy i nauczyciele wraz z uczniami wyszli na zajęcia poza mury szkolne.

  Ten dzień mógłby mieć różne nazwy: Dzień Inspirujących Wycieczek Rowerowych, Dzień Rajdów Pieszych, Dzień Odpoczynku nad jeziorem czy też Dzień Sportowych Rozgrywek. Ideą tego dnia jest bowiem edukacja na świeżym powietrzu. I tak właśnie zrobiliśmy. Porzuciliśmy swoje klasy na rzecz łona natury.

  Zapraszamy do galerii Dzień Pustej Klasy.

 • Konkurs Kangur Matematyczny

  Otrzymaliśmy oficjalne wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny 2019. Nasza Szkoła bierze udział w tej najbardziej masowej imprezie matematycznej na świecie od początku swojego istnienia. Dnia 21.03.2019 uczestnicy rozwiązywali testy konkursowe w czterech kategoriach: Żaczek, Beniamin, Kadet i Junior.

 • Wszyscy jesteśmy Europejczykami!

  Wszyscy jesteśmy Europejczykami!

  W dniach 11 - 13 czerwca 2019r. odbyło się pierwsze Spotkanie Polsko-Ukraińskiej Młodzieży pod hasłem „Wszyscy jesteśmy Europejczykami”. Grupa uczniów ze Średniej Szkoły Ogólnokształcącej nr 1 w Kryżopolu wraz z opiekunami gościła na terenie gminy i w naszej szkole. Zawitali do nas z samego serca Ukrainy z obwodu winnickiego.

  Ukraińskich gości na Ziemi Witkowskiej powitali w Centrum Kultury im. K. Szkudlarka Burmistrz Gminy i Miasta pan Marian Gadziński oraz Dyrektor szkoły pan Marian Łukowski. Obaj wyrazili nadzieję, że to spotkanie otwiera nową kartę w historii gminy i naszej szkoły. Życzyli wielu wrażeń w Polsce i wyrazili nadzieję, że to początek współpracy polsko – ukraińskiej. Natomiast pani Arleta Bekas i pani Larisa Andronik opowiedziały na scenie o projekcie „Swatka”, dzięki któremu mogło dojść do tego spotkania. Z kolei młodzi artyści zadedykowali gościom teatrzyk "Rzepka" Jana Brzechwy i koncert piosenek poetyckich. Następnie młodzież polska i ukraińska uczestniczyła w warsztatach "W krainie języka polskiego".

  Podczas zabawy wspólnie odkrywali tajniki polszczyzny i języka ukraińskiego. Po południu nasi uczniowie zaprosili przyjaciół ze Wschodu do swoich domów. Spotkania odbywały się w miłej atmosferze, zostały nawiązane się nowe przyjaźnie polsko - ukraińskie.

  W drugim dniu pobytu nasi przyjaciele z Ukrainy i młodzież polska złożyli wizytę w stolicy Wielkopolski - w Poznaniu. Zwiedzili Bramę Poznania na Ostrowie Tumskim. Tam zapoznali się z historią zarówno miasta, jak i Polski. Nie mogło zabraknąć w wędrówce po Poznaniu katedry i Starego Rynku. Wszyscy podziwiali ratusz, kamieniczki, nie zabrakło zdjęć przy pręgierzu i pomniku Bamberek. Poznając polską kulturę, goście zza wschodniej granicy odkryli także współczesne oblicze naszego kraju. Odwiedzili centrum handlowe „Posnania”, gdzie zakupili prezenty dla swoich bliskich. Dzień zakończyli wieczornymi grami i zabawami terenowymi na terenie Skorzęcina. Dzięki nim, nie tylko świetnie bawili się z polskimi przyjaciółmi, ale zachwycali pięknymi krajobrazami naszej gminy.

  Ostatni dzień spotkania goście z Ukrainy spędzili w Gnieźnie i okolicy, poznając historię początków państwa polskiego. Zwiedzanie pierwszej stolicy Polski rozpoczęli od Katedry Gnieźnieńskiej pw. Wniebowzięcia NMP. Tu podziwiali miejsca pamiętające czasy pierwszych Piastów: Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, szczątki świętego misjonarza w tzw. Konfesji Św. Wojciecha. Zobaczyli także panoramę miasta z wieży Katedry
  Następnie na Traktacie Królewskim odwiedzili Dolinę Pojednania, wysłuchali legendy o Lechu, Czechu i Rusie, na cześć której powstał pomnik – dąb, zobaczyli pięć dębów upamiętniających spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z 1000 rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Następnie spacerowali na Rynku, ulicą Chrobrego i Farny. Na całej trasie spotkali króliki, z którymi zwiedzanie miasta stało się świetną zabawą, bowiem aplikacja na androida „Króliki GOń” pozwoliła uczestnikom wyprawy na zdobywanie punktów i poznawanie najstarszych kart w historii Polski

  Fascynujące były także odwiedziny Ostrowa Lednickiego – rezydencji Mieszka I i jednego z głównych ośrodków obronnych państwa Polan. W drodze powrotnej do szkoły urzekło wszystkich Lawendowe Zdroje, gdzie znajduje się plantacja lawendy. 

  Niestety, czwartek był ostatnim dniem pobytu przyjaciół z Ukrainy w Polsce. W godzinach popołudniowych odbyło się w hali sportowej pożegnanie, podczas którego nie brakowało słów podziękowań, wdzięczności i zachwytu ze strony gości ze Wschodu. Również Dyrekcja szkoły podziękowała młodzieży ukraińskiej i ich opiekunom za odwiedziny. Uznała, że wizyta była bardzo udana, pozwoliła bowiem poznać dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Ziemi Witkowskiej, nawiązać przyjaźnie. Zapewniła także o współpracy, która na pewno będzie się układać pomyślnie i będzie owocna, tak jak spotkanie, które właśnie się kończy. Wielkie uznanie, jak podkreśliła Dyrekcja, należy się także rodzicom dzieci polskich, których bezinteresowna pomoc pozwoliła na pokazanie polskiej rodziny i nawiązanie przyjaźni. Już wkrótce na Ukrainę pojadą dzieci polskie z rodzin, u których mieszkali młodzi Ukraińcy.

  Wizyta młodzieży z Ukrainy odbywa się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo pana Mariana Gadzińskiego oraz przy współpracy z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie. Również w spotkanie polsko - ukraińskie włączyli się witkowscy przedsiębiorcy – EKO ENERGIA Sp. z o.o. z ul. Dworcowej, FENIX BUDOWNICTWO Sp. z o.o., AMBUD INWESTYCJE Sp. z o.o. Serdecznie podziękowania za wsparcie 
  i pomoc w realizacji celów spotkania młodzieży polskiej i ukraińskiej. (TSz)
   

  Zapraszamy do galerii Wszyscy jesteśmy Europejczykami!.

 • Wyniki egzaminów

  Wyniki egzaminów

  W dniu 14 czerwca br. uczniowie klas III - gimnazjum i klas 8 - szkoły podstawowej będą mogli sprawdzić swoje wyniki egzaminów.

  Na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu: https://uczniowie.oke.poznan.pl/ - sprawdzą wyniki gimnazjaliści, którzy otrzymają hasła od wychowawców klas w dniu 12.06. po godz. 12.00; loginem jest PESEL

  Na stronie: https://wyniki.edu.pl/ od godz. 10.00 wyniki egzaminu będę mogli sprawdzić uczniowie kl. 8. Loginy otrzymają uczniowie w dniu 12.06. - po godz. 12.00 od wychowawcy.

  Loginów i haseł nie podajemy osobom nieupoważnionym! 
  Odbiór osobisty u wychowawcy (uczeń, rodzic).

 • Bezpieczne wakacje

  Bezpieczne wakacje

  W dniu 10 czerwca br. w hali sportowej naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów wszyskich klas z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Witkowie Panem Danielem Skrzpskim. Pogadanka dotyczyła zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie letnich wakacji, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, zachowania rozsądku i umiaru podczas spotkań towarzyskich - dyskoteki, wyjazdy do kina.

  Funkcjonariusz udzielił również wskazówek, jak być osobą asertywną, mówiącą "nie" dla alkoholu, papierosów, używek, dopalaczy. Zwrócił uwagę na rozsądne korzystanie z Internetu, portali społecznościowych i gier komputerowych. Na koniec Pan Daniel Skrzypski życzył młodzieży udanych, bezpiecznych wakacji.

  Zapraszamy do galerii Bezpieczne wakacje.

 • Na szlaku przyrodniczej przygody

  Na szlaku przyrodniczej przygody

  Czwartek, 6 czerwca, nie należał chłodnych dni. To jednak nie przeszkodziło grupie 34 siódmoklasistów pod opieką p.Borys, p.Brząkowskiej i p.Chyby ruszyć na szlak wiodący do Powidza. Nasza trasa prowadziła ścieżkami Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Przed nami było 12 kilometrów wśród pól, lasów, pagórków. W Powidzu spotkaliśmy kolegów z innych szkół, które też wzięły udział w IX Powidzkim Rajdzie pod hasłem „Kolej na Powidzki Park Krajobrazowy”. W scenerii Jeziora Powidzkiego rozegraliśmy międzyszkolny turniej. Kilkuosobowe drużyny wykonywały różne zadania – bieg z ptasim jajkiem na deseczce, układanie puzzli, konkurs wiedzy o Powidzkim Parku Krajobrazowym, na koniec ułożenie wiersza, w którym trzeba było zawrzeć jak najwięcej nazw ryb żyjących w Jeziorze Powidzkim.

  Tak więc ukleja, sielawa, lin, okoń i kilkanaście innych gatunków znalazło się w naszym wierszu. Kiedy przyszła pora na podsumowanie wyników wszystkich konkurencji, nasza radość nie miała granic- zdobyliśmy I miejsce ! Gratulował nam nawet sam wójt Powidza! Nagrody otrzymaliśmy wszyscy – bandanki, notesy, foldery, książki o regionie.

  Na zakończenie - jeszcze tylko spojrzenie na spokojne jezioro i pustą jeszcze plażę i trzeba było wracać do Witkowa. To było bardzo udane przedpołudnie!(JCh)

  Zapraszamy do galerii Na szlaku przyrodniczej przygody.

 • Żywa lekcja historii

  Żywa lekcja historii

  Dnia 28 maja w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja historii dla klas piątych. Z wizytą przybył do nas Michał Szmydt - kierownik Klubu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu a prywatnie wielbiciel rycerstwa i założyciel witkowskiego Kółka Rycerskiego

  Wraz ze swym dzielnym giermkiem - Maciejem Muszyńskim z klasy 5 c, zaprezentował elementy zbroi oraz opowiedział i pokazał elementy uzbrojenia rycerskiego. Miecze wszelkiego typu, topory z różnych okresów - tego wszystkiego można było dotknąć i przenieść się na chwilę do czasów średniowiecza. Bohaterowie spotkania zaprezentowali walkę na półtoraki, czyli miecze półtoraręczne a następnie odbyli kilka walk z ochotnikami. 

  Pan Michał i Maciej zaprosili wszystkich chętnych na treningi Kółka Rycerskiego, które odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 17.00 w Klubie Garnizonowym.(AM)

  Zapraszamy do galerii Żywa lekcja historii.

 • Z wizytą w Bergen

  Z wizytą w Bergen

  W piątek 24 maja 2019r. grupa uczniów z naszej szkoły udała się na weekendową wycieczkę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie miejsce docelowe. Uczniowie udali się do Bergen położonego w Norwegii, określanego „bramą do fiordów”. Aby tam się dostać musieli skorzystać z najbezpieczniejszego środka transportu - samolotu. Na pokładzie linii lotniczej Wizzair niektórzy z nich odbyli swój pierwszy w życiu lot samolotem pasażerskim. Po stracie z portu lotniczego w Gdańsku mieli możliwość podziwiać miasto z „lotu ptaka” oraz wybrzeże Bałtyku.

  Niebo było na tyle przejrzyste, że można było zobaczyć najdłuższy półwysep - Płw. Helski. Korzystanie z tego środka lokomocji to kształcenie wśród młodych ludzi odpowiednich kompetencji społecznych. Uczniowie musieli się odpowiednio spakować w bagaż podręczny czy zachować na lotnisku podczas kontroli bezpieczeństwa oraz boardingu. Raz nabyte umiejętności zaowocują w przyszłości. 

  W sobotę 25 maja uczestnicy wyjazdu do Bergen mieli nie lada zadanie. Tego dnia czekał ich 15-sto kilometrowy trekking po Górach Skandynawskich. Swoją górska przygodę rozpoczęli do wjechania kolejka linową na szczyt góry Ulriken. Stamtąd mogli podziwiać widoki na położone poniżej Bergen. Podczas pieszej wędrówki pogoda była bardzo zmienna, ale nie przeszkadzało to w zdobywaniu niższych i wyższych wzniesień. Uczestnicy maszerując po płaskowyżu podziwiali przepiękne panoramy Gór Skandynawskich, okazałe wierzchołki i połacie śniegu. Po dotarciu do Mt. Floyen znów zaobserwowali piękną panoramę Bergen, fiordy i okoliczne wzniesienia. Warto dodać, że młodzi witkowianie zdobyli dwa szczyty, spośród siedmiu otaczających miasto. Po zejściu z gór uczniowie zwiedzili zabytkową cześć miasta, czyli Bryggen wpisane na Listę UNESCO, Targ Rybny i zabudowę norweskiego miasta. 

  Niedziela była ostatnim dniem pobytu naszych uczniów w norweskim Bergen. Po wymeldowaniu z hotelu wszyscy udali się do centrum miasta, aby dalej podziwiać uroki Bergen. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała wizycie w porcie, z którego można wyruszyć na wycieczkę po fiordach. Nasi uczniowie jednakże nie popłynęli w rejs statkiem, co wcale nie oznacza, że się nudzili. Niedzielne przedpołudnie było przeznaczone także na nowe doznania kulinarne. Wszyscy uczniowie po raz pierwszy w życiu skosztowali mięso z renifera w postaci hamburgera z licznymi dodatkami. Niektórym tak zasmakowało, że jeszcze dodatkowo zakupili sobie hot-doga z kiełbasą z renifera. Poza tym mieli także okazję spróbować kawałek kiełbasy z wieloryba i łosia. Czas płynął nieubłaganie i trzeba było zrobić ostatnie pamiątkowe fotki, gdyż musieliśmy jeszcze dojechać na lotnisko. Na lotnisku, bez żadnych problemów przeszli wszyscy odprawę bezpieczeństwa, a następnie udali się w rejs powrotny do Gdańska

  Podsumowując wyjazd należy stwierdzić, że wszyscy dużo się nauczyli i przy okazji zobaczyli. Organizator wyjazdu ma nadzieję, że zdobyte doświadczenie pozwoli naszym uczniom na świadome wybieranie samolotu jako szybkiego i bezpiecznego środka transportu, a jednocześnie zachęci do dalszego odkrywania Europy czy świata w myśl stwierdzenia, że „żadna książka czy fotografia nie da tego, co ujrzenie krajobrazu własnymi oczyma”.(TM)
   

  Zapraszamy do galerii Z wizytą w Bergen.

 • Na podbój Gór Świętokrzyskich

  Na podbój Gór Świętokrzyskich

  Środa, 22 maja, to ważny dzień dla klas siódmych naszej szkoły. Pod opieką naszych wychowawców - p. Chyby, p. Kędzierskiego, p. Barszcza. p. Piniarskiego, a także p. Borys i p. Gazińskiego, wyruszyliśmy w Góry Świętokrzyskie. Trzy majowe dni wypełniła nam wspaniała przygoda - eksperymentowaliśmy w dwóch centrach nauki – w Chęcinach i w Kielcach. Nie zabrakło sporej porcji wiedzy przyrodniczej o budowie Gór Świętokrzyskich, o roślinności i zwierzętach. Zaczerpnęliśmy wiedzy o historii i sztuce.

  Podczas gry miejskiej przemierzyliśmy ulice Kielc w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące dziejów miasta, a potem zobaczyliśmy Park Miniatur i dzięki temu mogliśmy „być” w Paryżu, Mediolanie, Londynie, a nawet w Sydney i nad Niagarą. Wszystko oczywiście w jednym dniu. Wreszcie zwiedziliśmy dworek naszego Noblisty - Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

  Wieczorami natomiast sprawdzaliśmy własna wiedzę podczas quizów. Nie zabrakło też ogniska. Wyjazd bardzo nam się podobał. Nieważne, że czasem padało. Najważniejsze, że zdobyliśmy wiedzę w inny sposób, a także pobyliśmy razem. Już planujemy następny wyjazd!

  Zapraszamy do galerii Na podbój Gór Świętokrzyskich.

 • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

  Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

  Zdrowe odżywianie to jeden z najważniejszych elementów prawidłowej diety. Dlatego uczestnicy Klubu Małego Ekologa przygotowywali zdrowe sałatki owocowe. Wykorzystywali przy tym składniki, które lubią i chętnie jedzą na co dzień. Sałatki były przepyszne.

  Zapraszamy do galerii Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki.

 • Przyroda z klasą

  Przyroda z klasą

  W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy 1c wraz wychowawczynią realizowali projekt „Przyroda z klasą". Zakładał on realizację 8 lekcji dzięki którym uczniowie poznali podstawowe gatunki roślin i zwierząt, dowiedzieli się, jak chronić przyrodę i segregować śmieci. Prowadzili proste obserwacje przyrodnicze i wykonywali doświadczenia. Za zakończony projekt otrzymaliśmy dyplom oraz certyfikat.

  Zapraszamy do galerii Przyroda z klasą.

 • W krainie wody, wiatru i piasku

  W krainie wody, wiatru i piasku

  W czwartkowy poranek uczniowie klas trzecich wyruszyli na ostatnia wycieczkę w dziejach gimnazjum, aby odkryć uroki Pobrzeża Słowińskiego. W drodze do Łeby zawitali do parku Rekreacyjno-Edukacyjnego Sea Park.

  Miejsce to stanowi centrum edukacji i zabawy, w którym znajdują się foki bałtyckie, uchatki kalifornijskie i kotiki południowo-amerykańskie. Jest to jedyny i największy tego typu park w Polsce, gdzie można zobaczyć pływające w basenach przedstawicielki gatunku foka szara i przedstawicieli uchatkowatych. Gimnazjaliści podczas pobytu w parku uczestniczyli w pokazach wcześniej wymienionych zwierząt, były to zabawy ze sprzętem sportowym, harce miłosne, śpiewy, tańce, hulanki i swawole.

  Po przyjeździe do Łeby uczniowie przywitali się z morzem a co odważniejsi w zimnym Bałtyku zamoczyli nogi. Pogoda w miarę dopisywała i humory uczestników nie opuszczały.

  Drugi dzień wycieczki uczestnicy spędzili bardzo intensywnie. Nasz dzień zaczął się od wizyty w Słowińskim Parku Narodowym, do którego dotarliśmy kolejka. Następnie czekał na nas rejs statkiem po jeziorze Łebsko, dzięki któremu nasza wędrówka na wydmy była znacznie krótsza. Po wejściu na wydmę Łącką gimnazjaliści podziwiali z jednej strony wody otwartego Bałtyku, a z drugiej – taflę jeziora Łebsko. Następnie spacerując brzegiem morza dotarliśmy do Muzeum Wyrzutni Rakietowych

  Po powrocie do pensjonatu i pysznym obiedzie zdecydowaliśmy się zmierzyć w podchodach chłopcy vs dziewczyny. Jak myślicie kto wygrał??? Wszyscy!!! Śmiechu, śpiewu i innych atrakcji było nie mało.

  W ostatnim dniu pobytu nad morzem, uczniowie pożegnali się z Łebą i zawitali do Sopotu. Obowiązkowo odbyli spacer po tzw. „moniaku”, aby ujrzeć symbole miasta: Krzywy Dom czy molo. W tym dniu pogoda dopisała w małym stopniu, gdyż gęsta mgła spowiła miasto i nie można było za wiele zobaczyć. Następnie w ulewach deszczu gimnazjaliści opuścili Trójmiasto i udali się w podróż powrotną do domu.

  Zapraszamy do galerii W krainie wody, wiatru i piasku.

 • Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego

  Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego

  W środę 22 maja 2019r. w naszej szkole, z inicjatywy nauczycieli wiedzy o społeczeństwie – p. Arlety Bekas i p. Tomasza Majchrzaka, odbyła się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego

  Celem akcji było zwiększenie uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do udziału w wyborach (w życiu dorosłym) poprzez: umożliwienie uczniom udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze, dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów w życiu kraju czy Europy. 

  W naszej szkole do udziału w symulacji zostali zaproszeni uczniowie, przede wszystkim uczniowie klas 8 oraz klas III gimnazjum. Osób uprawnionych do głosowania było 247, a oddano w sumie 207 głosów.
  Każdy uczestnik wyborów do PE otrzymał kartę wyborczą, na której zamieszczono 6 komitetów wyborczych zarejestrowanych w naszym okręgu wyborczym. Po zliczeniu głosów przez komisję wyborczą w składzie: Angelika Kaźmierczak, Katarzyna Ceglewska, Bartosz Majerczyk i Jeremiasz Ottenburger wyniki symulacji wyborów w naszej szkole przedstawiają się następująco:

  • KW WIOSNA Roberta Biedronia – 66 głosów
  • KW Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy – 60 głosów
  • KW Koalicja Europejska – 22 głosy
  • KW Prawo i Sprawiedliwość – 18 głosów
  • KWW Kukiz’15 – 7 głosów
  • KKW Lewica Razem – 4 głosy.

  Tak wybrała młodzież naszej szkoły! Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się już w najbliższą niedzielę, podczas właściwych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

  Organizacja tego typu przedsięwzięcia ma ogromny walor edukacyjny, gdyż uczy i przygotowuje młodzież do aktywności obywatelskiej w dorosłym życiu. Pokolenie młodych ma swoje zadania, ale też i poglądy. Dzięki takiej symulacji mają możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.

  Zapraszamy do galerii Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego.

 • Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

  Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

  W dniach 8-15 maja w całym kraju obchodzono „Ogólnopolski Tydzień Bibliotek”. Do akcji włączyła się również nasza szkoła. Najmłodsi uczniowie zostali pasowani na czytelnika,  biliśmy  rekord w czytaniu podczas przerw w IV ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”, podsumowaliśmy  konkurs „Sowa biblioteczna” oraz wzięliśmy udział w konkursie „Z książką mi do twarzy”. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do wspólnej zabawy. Już wkrótce rozdanie nagród laureatom konkursów oraz pierwsze zakupy książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Do wydania mamy aż 15000 zł.

  Zapraszamy do galerii Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

 • Pasowanie na czytelnika

  Pasowanie na czytelnika

  W dniach 8 i 9 maja,  z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki dołączyli uczniowie klasy Ia, Ib oraz Ic. Nasi najmłodsi koledzy i koleżanki powitani zostali przez królowe książek oraz starszych czytelników, którzy przedstawili im prośby książek i zasady korzystania z biblioteki i czytelni. Uczniowie śpiewająco zdali „egzamin z bajkowych zagadek” i po złożeniu przysięgi dołączyli do zacnego grona naszych czytelników. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wspaniałych przygód podczas czytania.

  Zapraszamy do galerii Pasowanie na czytelnika.

 • Przerwa na czytanie

  Przerwa na czytanie

  Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek nasza szkoła wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim „Przerwa na czytanie”. Czytaliśmy w poniedziałek, podczas dużych przerw: w salach, czytelni, na boisku ... W akcji wzięli udział przede wszystkim nasi najmłodsi uczniowie, ale po książkę podczas przerwy sięgnęli też niektórzy ich starsi koledzy i koleżanki. Razem około 100 osób. Może w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej...

  Zapraszamy do galerii Przerwa na czytanie.

 • "Oko w oko z puszczą" - wycieczka piątoklasistów na Podlasie

  "Oko w oko z puszczą" - wycieczka piątoklasistów na Podlasie

  W poniedziałkowy wczesny ranek z naszymi opiekunami wyruszyliśmy na kolejną wyprawę, tym razem na wschód Polski, na Podlasie. Zwiedzanie regionu rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Obejrzeliśmy odtworzona dawną wieś z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Mogliśmy zobaczyć kolekcję ciągników i silników, narzędzi rolniczych, karet, powozów, bryczek, wozów chłopskich oraz dawnych przedmiotów codziennego użytku. Poznaliśmy pracę wodnego młynu i piekarni. Zwiedziliśmy pałac należący do hrabiostwa Starzeńskich

  Po zakończenie pobytu w Ciechanowcu udaliśmy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce, leżącego w gminie Narewka. Zamieszkaliśmy na terenie nazywanym "Zielonymi płucami Polski"

  Drugi dzień naszej wyprawy spędziliśmy na łonie natury w Białowieskim Parku Narodowym, w którym znajduje się rezerwat naturalnego lasu. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Przyrodniczo-Leśne, w którym poznaliśmy mieszkańców puszczy oraz ich środowisko naturalne, ukazane w różnych porach dnia i nocy. Z wieży widokowej podziwialiśmy panoramę na Park pałacowy. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wizyta u króla puszczy - żubra, mieszkającego w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. "Oko w oko" spotkaliśmy się tam z rysiem, wilkiem, jelenie, żubroniem, żbikiem, łosiem i dzikiem. Następnie spacerowaliśmy Szlakiem Dębów Królewskich, podziwiając 24 drzewa mające imiona polskich władców, ich żon oraz książąt litewskich. Najstarsze z nich mają około 500 lat. Dzień zakończyliśmy ogniskiem i zajęciami sportowymi. 

  W kolejnym dniu naszej podlaskiej przygody zwiedziliśmy urocze miasteczko Supraśl. W prawosławnym Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Marii Panny obejrzeliśmy cerkiew bizantyjsko-katolicką, mającą charakter budowli obronnej. Odwiedziliśmy też zimową cerkiew z ikonostasem, za którym ukryty jest ołtarz. Podziwialiśmy w obydwu budowlach ikony, m. in. obraz Matki Boskiej z Orderem Orła Białego. Dowiedzieliśmy się, że w drukarni założonej w XVIII wieku przez braci zakonnych wydrukowano pierwsze wydanie po polsku "Podróży Guliwera" Jonathana Swifta oraz zbiór kolęd polskich Franciszka Karpińskiego. Stąd pochodzą również słynne chorały z Supraśla. Następnie spotkaliśmy się ze Szwędaczkami Supraskimi. Na początku czekała na nas niespodziankę. Od Baba Jagi dostaliśmy woreczki z ziarnkami grochu i fasoli, które przepowiedziały nam, jaka czeka nas przyszłość. Z panią przewodnik poszliśmy na spacer szlakiem legend puszczańskich i miejsc, w których straszy i które są ważne dla przeszłości miasteczka. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o Wodniku, wierzbie i Rusałce, Panu w Cylindrze, Białej Damie. W czasie wędrówki spotkaliśmy Ducha Puszczy. Poznaliśmy także zasługi rodów przemysłowych -- Buchholtzów i Zacherów - dla powstania fabryk i przepięknych budowli w Supraślu. 

  Odwiedziliśmy również Kruszyniany, w których nzajduje się drewniany meczet z XVIII wieku, najstarszy w Polsce, pamiętający czasy Jana III Sobieskiego. Opiekun świątyni Dżamil opowiedział o religii muzułmańskiej, meczecie, obowiązkach, zakazach 
  i codziennych zwyczajach rodzin tatarskich. Zaprowadził nas także na cmentarz Tatarów, Dzień zakończyliśmy podchodami i grą terenową. 

  W ostatni dzień naszej wyprawy na Podlasie spotkaliśmy się z pracownikami Straży Granicznej w placówce w Narewce. Strażnicy zaprezentowali, jak wygląda na co dzień ich praca. Poznaliśmy zasady funkcjonowania przejścia granicznego, zasady zachowania się na granicy państwa. Przymierzyliśmy m. in. kamizelkę kuloodporną, patrzyliśmy przez kamerę termowizyjną i używaliśmy wykrywacza metali. Byliśmy w pomieszczeniu dla zatrzymanych, a także obejrzeliśmy pojazdy Straży Granicznej. Najwięcej emocji wzbudził pokaz z psem tropiącym. 

  Po południu wyprawiliśmy się do Bobrowej Zagrody w Siemianówce. Uczestniczyliśmy tu w warsztatach obróbki lnu i tkania chodników, warsztatach kulinarnych i zajęciach zręcznościowych. Degustowaliśmy upieczoną przez nas babkę ziemniaczaną. Byliśmy także na plaży w Rudni nad Zalewem Siemianówka, gdzie kręcone były sceny z filmu "Opowieści z Narnii"

  Wieczorem braliśmy udział w "Mini Playback Show". W konkursie popisywało się 62 uczniów, doskonale naśladując swoich ulubionych wykonawców muzycznych i świetnie radząc sobie z tremą na scenie. Niespodzianką wieczoru był występ naszych opiekunów. Zorganizowano również dla nas pożegnalne ognisko z Podlasiem. 

  Cztery dni spędzone w tym miejscu były bardzo udane. To niezwykły region Polski, z malowniczą przyrodą, specyficznym klimatem, wyjątkowymi zwyczajami, wielokulturowością, z wieloma religiami – katolicką wiarą, prawosławiem i religią muzułmańską, trzema narodowościami – polską, ukraińską i białoruską, dialektem tzw. „śledzikowaniem”, i przede wszystkimi z ludźmi otwartymi, życzliwymi i gościnnymi. 

  W ostatnim dniu wycieczki odwiedziliśmy, tym razem w celach naukowych, Warszawę. Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oglądaliśmy piękny ogród mieniący się różnymi kolorami i podziwialiśmy panoramę miasta. Natomiast w Centrum Nauki Kopernik świetną zabawa połączyliśmy z nauką. Samodzielnie wykonywaliśmy doświadczenia i eksperymenty z zakresu nauk przyrodniczych. 

  Na pewno nasza wyprawa na Podlasie i do stolicy na długo zostanie w naszej pamięci. (TSz)

  Zapraszamy do galerii "Oko w oko z puszczą" - wycieczka piątoklasistów na Podlasie.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
  ul.Poznańska 47
  62-230 WITKOWO
 • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć