Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


  • Festyn Rodzinny

    W sobotę 20 maja Rada Rodziców zorganizowała w naszej szkole Festyn Rodzinny. Zabawa rozpoczęła się od przejażdżki rowerowej, która była tylko wstępem do atrakcji. Na uczestników czekały: dmuchane zamki, największa dmuchana piłka w Polsce, malowanie twarzy, zajęcia sportowe, wata cukrowa oraz zdrowy bufet owocowy. O profesjonalną oprawę muzyczną zadbał pan Damian Nowaczyk.

    Dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą zabawę!

    Zapraszamy do galerii Festyn Rodzinny 

  • Wycieczka klasy 4a, 4b, 5c na Ziemię Lubuską.

    Wycieczka klasy 4a, 4b, 5c na Ziemię Lubuską.

    W dniach 8-12 maja br. uczniowie klasy 4a, 4b, 5c udali się na wycieczkę, by zwiedzić Ziemię Lubuską i Poczdam, odkryć ich uroki i tajemnice. To była wyprawa dla miłośników przyrody, historii, gier terenowych, survivalu, kultury i przygody. Program wyjazdu był bardzo ciekawy, nie pozwalał na nudę, a gwarantował każdemu dobrą zabawę. 

    Spotkanie z Ziemią Lubuską uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień. Uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii podczas 2, 5 godzinnego spaceru po największych pomilitarnych podziemiach w Europie. Przemierzając korytarze 8 pięter pod ziemią, wielu przeżyło dreszczy emocji, a dla młodych miłośników militariów była to nie lada gratka. Natomiast pasjonaci przyrody mogli posłuchać opowieści o nietoperzach, mieszkańcach tych podziemi. 

    Kolejne atrakcje czekały na młodych turystów w Mostkach. Tutaj odwiedzili Mini Zoo - magiczny ogród z zwierzętami, które znają ze swojego podwórka, ale także mogli podziwiać te egzotyczne. Po południu czwartoklasiści i piątoklasiści dotarli do Łagowa nazywanego perłą Ziemi Lubuskiej. Tutaj na dzieci czekały kolejne atrakcje. Uczestniczyły w grze, podczas której miały do wykonania 4 zadania. Dzięki ich rozwiązaniu poznały historię i ciekawostki o Łagowie. Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki uczniowie rywalizowali w grze terenowej "Zdobądź naszą bazę".

    Nie brakowało też emocji drugiego dnia wyprawy. Cały dzień klasy spędziły na łonie natury w Łagowie. W przedpołudniowych godzinach dzieci odwiedziły Park Linowy. Tu sprawdzały swoje możliwości, wybierając trasy o 3 stopniach trudności i pokonując w ten sposób swoje lęki. Wielu śmiałków rozpoczęło od trasy niskiej, wytrwali zaliczyli trasę średnią, a bohater dnia pokonał trasę wysoką. Kolejnym wyzwaniem we wtorek były zajęcia z survivalu. Uczestnicy wycieczki uczyli się, jak przetrwać w lesie i zbudować szałas. 
    Popołudniowe zmagania w zabawach ruchowych też dostarczyły uczniom wiele adrenaliny i radości. Team building, bubble football, archery Tag uczyły się nie tylko współpracy w grupie, zdrowej rywalizacji, ale pozwalały poznać siebie nawzajem, wykazać się pomysłowością i odkryć własny talent. Na zakończenie dnia dzieci odbyły spacer po Łagowie i odkrywały kolejne tajemnice perły Ziemi Lubuskiej. 

    W środę uczestnicy wyprawy odwiedzili Park Narodowy "Ujście Warty", położony w miejscu, gdzie Warta kończy swój bieg i miesza się z wodami Odry. Zanim wyruszyli na ścieżki w parku, odbyli wirtualną podróż po parku podczas zajęć w Ośrodku Muzealno - Edukacyjnym w Słońsku. Po niecodziennej lekcji o przyrodzie spacerowali w spokoju i ciszy ścieżką edukacyjną „Olszynki”, podziwiając bajeczny krajobraz, mozaikę mokradeł, trzęsawisk, łąk i pastwisk, ucząc się obserwować przyrodę, rozpoznawać ptaki, tropić zwierzęta i zachwycać się pięknem natury. W drugiej części dnia dzieci bawiły się w podchody w Łagowie. Odkrywały nie tylko kolejne cuda Łagowa, ale rozwijały kreatywność, talenty poetyckie, muzyczne i ćwiczyły pracę w grupie.

    W czwartek uczniowie pojechali do naszego zachodniego sąsiada i zwiedzili Poczdam
    W samym sercu miasta uczniowie odwiedzili Biosferę, która przypomniała im o zbliżających się wakacjach. Tym razem przenieśli się w świat egzotycznej przyrody, bowiem znaleźli się w samym centrum dżungli. Tu podziwiali rośliny, zwierzęta i burzę rozświetlającą błyskawicami dżunglę. 
    Nie mogło zabraknąć podczas wizyty w Poczdamie spaceru po mieście i odwiedzenia kompleksu pałacowo – parkowego Sanssouci, letniej siedziby pruskich władców. Młodych turystów urzekło romantyczne położenie, przepiękna panorama, bogate zdobieniami, monumentalne rzeźbami i opowieści o królach. Uczniowie w Poczdamie podziwiali także Aleksandrówkę, rosyjską kolonię zamieszkałą przez członków rosyjskiego chóru wojskowego, wzniesioną przez Fryderyka Wilhelma III, będąca żywym pomnikiem przyjaźni z carem Aleksandrem I. Przedostatni dzień wyprawy na Ziemię Lubuską zakończył się ciekawym seansem filmowym.

    Piątek był ostatnim dniem wycieczki na Ziemię Lubuska. Pierwszym miejscem, do którego udali się uczniowie, był Świebodzin, w którym podziwiali figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – żelbetową rzeźbę o wysokości 36 m, zbudowana na wzór figury Jezusa z Rio de Janeiro. 
    Drugim ciekawym miejscem było Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach z Muzeum Ginących Zawodów. Tutaj uczniowie poznali zawód kowala, bednarza, praczki, prasowaczki, szewca, sklepikarza kolonialnego i wiele innych, których się nie ma lub rzadko się spotyka. Każdy mógł spróbować swoich sił, wykonując pracę prace związane z tymi profesjami. Dzieci, przenosząc się w przeszłość, zapoznali się z dawnymi obyczajami, a szczególne emocje przeżyły, siedząc w ławkach w dawnej szkole. 

    Cele wycieczki zostały osiągnięte, bowiem czwartoklasiści i piątoklasiści wracali z wycieczki do domu zadowoleni, z uśmiechem na twarzy i upominkami dla najbliższych.(TSz)

    Zapraszamy do galerii Wycieczka klasy 4a, 4b, 5c na Ziemię Lubuską. 

  • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2023
    Dnia 16 marca 2023 roku zorganizowano w naszej szkole XXXII Edycję Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY. Konkurs miał charakter jednorazowego testu, który  w zależności od kategorii zawierał od 21 do 30 zadań o różnym stopniu trudności. Jak co roku znalazły się wśród nich zadania oryginalne, nieszablonowe, często zabawne. Uczniowie mieli na ich rozwiązanie 75 minut. 
  • Drugoklasiści w Toruniu

    Drugoklasiści w Toruniu

    Uczniowie klasy 2a, 2b i 2c wyjechali na wycieczkę do Torunia. W Piekarni Mistrza Bogumiła wypiekaliśmy pierniki. Przewodnik oprowadził nas po Toruniu, zwiedziliśmy zabytki toruńskiej starówki. Byliśmy przy pomniku Mikołaja Kopernika, stanowiącym najważniejszy symbol Torunia. Widzieliśmy też zabytkową gotycką kamienicę - dom Mikołaja Kopernika.

    Po smacznym obiedzie i dużych lodach, przyszedł czas na zabawę. Uczyliśmy się przez zabawę w Młynie Wiedzy. Uczestniczyliśmy w wielu eksperymentach. Mogliśmy zwiedzać też wystawy interaktywne. Wystawę "O obrotach" poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, wystawę "Rzeka", która nawiązywała do przepływającej przez Toruń Wisły, wystawę "Idee" łączącą nauki humanistyczne i nauki ścisłe.

    Wszyscy uczniowie zaopatrzeni w toruńskie pierniki oraz liczne pamiątki przyjechali zadowoleni do domu. (AM)

    Zapraszamy do galerii Drugoklasiści w Toruniu 

  • Dzień Patrona

    Dzień Patrona

    Dzień Patrona, który obchodziliśmy 12 kwietnia, był ukoronowaniem wszystkich inicjatyw, które podjęte zostały w Tygodniu z Patronem, który odbył się między 27 a 31 marca. Uroczystość zaszczycili Burmistrz Gminy i Miasta – p. Marian Gadziński, Wiceburmistrz – p. Marek Wiatrowski, a z ramienia Rady Rodziców - p. Patrycja Frąckowiak i p. Agnieszka Gajda. Gośćmi na apelu byli także Rodzice stypendystów Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo – Anny Podrzyckiej i Filipa Kosza z kl. VIII a. Właśnie od wręczenia tej nagrody rozpoczął się apel. Stypendia wręczali: Burmistrz, Wiceburmistrz, Dyrektor i Wicedyrektor naszej szkoły. Wagę tej wzruszającej chwili podkreśliły słowa Burmistrza o wyjątkowości nagrodzonych, a także zachęta dla innych, aby mierzyli tak wysoko jak tegoroczni stypendyści. 

    Po wręczeniu stypendiów Dyrektor przypomniał dokonania Patrona szkoły, a po Jego wystąpieniu przyszedł czas na widowisko słowno-muzyczne, którego motto brzmiało: "Z przeszłością ku przyszłości". Na kilkanaście minut przenieśliśmy się w czasy powstańców warszawskich, w świat ich ideałów i życiowych wyborów. Poczuliśmy, że jest tak, jak powiedziała jedna z postaci przedstawienia "To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie nosi w sercu i w pamięci". Chcemy pamiętać o tym, co przeżyli nasz Patron i inni powstańcy, dlatego tak ważnym dla nas wydarzeniem jest to właśnie coroczne święto naszej szkolnej społeczności. (JCh)

    Zapraszamy do galerii Dzień Patrona 

  • Tydzień z Patronem szkoły „Z przeszłością ku przyszłości”

    Tydzień z Patronem szkoły „Z przeszłością ku przyszłości”

    Ostatni tydzień marca był poświęcony Patronowi naszej szkoły - Adamowi Borysowi. Podczas lekcji WOS-u i historii przeprowadzono zajęcia "Adam Borys na kartach historii". Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w grze dydaktycznej "Wojenna codzienność Powstania Warszawskiego". Ukoronowaniem gry była wystawa "Wspólna sprawa 1944" Fundacji Kochania Poznania, która ma na celu pokazanie masowego udziału Wielkopolan w Powstaniu Warszawskim. Wśród prezentowanych sylwetek powstańców nie zabrakło naszego Patrona - Adama Borysa.

    Najmłodsi uczniowie wykonali gry historyczno-dydaktyczne, nawiązujące do biografii słynnego witkowianina. Mieli także okazję na podróż w czasie, za sprawą fotobudki „W rodzinnym albumie naszego Patrona", w której prezentowali modę z lat 20-tych i 30-tych. Podsumowaniem Tygodnia z Patronem będzie spotkanie historyczne w dniu 12 kwietnia pod hasłem: „To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie nosi w sercu i pamięci".(AM)

    Zapraszamy do galerii Tydzień z Patronem szkoły „Z przeszłością ku przyszłości” 

  • Jajka i wspólna zabawa

    Dzisiaj uczniowie naszej szkoły spotkali się po raz ostatni przed świętami. Z tej okazji każda klasa przygotowała jedyne w swoim rodzaju, niesamowite i wspaniałe jajko. Przygotowanie tych wspaniałości było okazją do wspólnej zabawy, integracji oraz życzenia sobie nawzajem Wesołych Świąt!

    Zapraszamy do galerii Jajka i wspólna zabawa 

  • Odpadom mówimy stop!

    Odpadom mówimy stop!

    W dniach 20-24 marca br. w naszej szkole trwał Tydzień Przyrodniczy, którego celem przewodnim była gospodarka odpadami. Realizacja tego celu związana była także z międzynarodowym projektem Erasmus+, który zbliża się ku końcowi. 

    W ramach Tygodnia Przyrodniczego uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach ekologicznych na temat odpadów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na recykling plastikowych butelek PET. Warto nadmienić, że do prowadzenia tych warsztatów zaangażowani zostali uczniowie klasy 8a uczestniczący w projekcie Erasmus+. Poza warsztatami odbyły się także konkursy ekologiczno-przyrodnicze, podczas których drużyny z klas 1-3 oraz 4-8 musiały wykazać się sporą dawką ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. W Tygodniu Przyrodniczym przypadł też Światowy Dzień Wody. W ramach tego dnia odbył się konkurs wiedzy o wodzie oraz zajęcia z doradztwa zawodowego dotyczące zawodów związanych z wodą. 

    Poza opisanymi działaniami uczniowie klas 1-3 składali życzenia mieszkańcom naszej planety z okazji Światowego Dnia Wody, a starsi tworzyli plakaty dotyczące hasła „Warto ograniczać odpady”. 

    Z okazji Tygodnia Przyrodniczego i Światowego Dnia Wody przygotowane zostały liczne materiały multimedialne zawierające sporą dawkę wiedzy, które zostały zamieszczone na szkolnym fanpage’u i stronach szkolnej gazetki wirtualnej.(TM)

    Zapraszamy do galerii Odpadom mówimy stop! 

  • Festyn - Z zającem na sportowo

    Festyn - Z zającem na sportowo

    Słońce, zabawa, zające częstujące słodyczami – czy potrzeba czegoś więcej, aby poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych? W sobotę, 25 marca, hala sportowa w naszej szkole pełna była tych, którzy chcieli poczuć wiosenną i - prawie już świąteczną - atmosferę. Na zorganizowanym przez Dyrekcję i Radę Rodziców festynie nie zabrakło sportowych rozgrywek, zabaw ruchowych i zdrowej rywalizacji. Czas można było umilić sobie chwilą przy kawałku ciasta i szklance soku. Najmłodsi mogli przeobrazić się w lwa, kota, myszkę - “gabinet” malowania twarzy cieszył się wielką popularnością. Poza tym pojawiły się “zające”, które częstowały słodkościami. W festynie uczestniczyli także nauczyciele i rodzice, którzy przyglądali się zabawom swoich pociech. To było fantastyczne przedpołudnie. Zapraszamy do galerii.(JCh)

    Zapraszamy do galerii Festyn - Z zającem na sportowo 

  • Tydzień Matematyczny - podsumowanie

    Tydzień Matematyczny - podsumowanie

    W dniach 13.03–17.03.2023 obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Matematyczny. Nauczyciele matematyki postanowili pokazać uczniom, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Uczniowie wszystkich klas brali udział w konkursach, w czasie których sprawdzali swoje umiejętności rachunkowe, logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną. 

    Tydzień Matematyczny dla uczniów klas I–III był okazją do sprawdzenia swojej wiedzy geometrycznej. Uczniowie projektowali mozaiki, parkietaże, rozwiązywali zadania wymagające rozpoznawania figur geometrycznych Wszyscy wykazali się olbrzymią pomysłowością i wyobraźnią. 

    Laureatami konkursu „Kolorowa mozaika” klas I–II zostali uczniowie: Antoni Maciejewski Ia, Emma Ojczenasz Ia, Zofia Bełdzikowska Ib, Hanna Jankowska Ib, Nikodem Majchrzak Ib, Kornelia Wojciechowska Ib, Maja Sierszyńska IIa, Dalia Zawodna IIa, Bartosz Nowak IIb. Najtrudniejsze zadania postawiono przed klasami trzecimi i tu wyłoniono zwycięzców. Mistrzyniami Mozaiki zostały uczennice klasy IIIa: I miejsce - Julia Chmielewska i Lena Losik, II miejsce – Kornelia Orchowska, III miejsce – Zofia Półrolniczak

    Z kolei uczniowie klas czwartych odkrywali symetrię. Z kartek papieru wyczarowali oryginalne wycinanki – projekty witraży, serwetek. Laureatami konkursu „Kolorowa wycinanka” zostali: Kornelia Borys IVa, Michalina Morawiec IVa, Maja Szeszycka IVa, Wojciech Woźniak IVa, Aleksander Wrzosek IVa, Mateusz Kozielski IVb, Nadia Lange IVb, Jakub Przybylski IVb, Kornelia Tomczak IVb. 

    Dnia 14 marca świętowaliśmy dzień najbardziej fascynującej liczby – Międzynarodowy Dzień liczby Pi. Z tej okazji zorganizowana została wystawa przybliżającą tę najbardziej znaną liczbę na świecie nazywaną inaczej ludolfiną. Nasi uczniowie poznali wiele informacji i ciekawostek z nią związanych. Klasy V–VIII wzięły udział w konkursie na zapamiętanie rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Otrzymali tylko 3 minuty, aby zapamiętać jak najwięcej cyfr z tego rozszerzenia. Poradzili sobie wspaniale i kolejni uczniowie wpisali się do księgi rekordów naszej szkoły. Mistrzyniami Liczby Pi zostały uczennice klasy Vc – Maja Skrzeszewska i Maja Trudzińska. Drugie miejsce uzyskała Nikola Kierzkowska (VIIIa), trzecie Amelia Gozdalska (Va).

    Uczniowie opracowali „Słowniki klasowe z liczbą Pi”. Bawili się wyszukując wyrazy zawierające cząstkę „pi”. Królowały słowa kapibara, pierogi, pikle, kąpiel, długopis, Pitagoras, kapitan, pistacja, szpinak, papierówka, Szekspir, opiekacz, Picasso. 

    Podczas Tygodnia Matematycznego dla uczniów klas IV–VIII odbywały się również konkursy sprawdzające ich umiejętności rachunkowe. Uczestnicy musieli sprostać działaniom na liczbach wielocyfrowych. Bezbłędnie wszystkie zadania rozwiązali, uzyskując tytuł Mistrza Rachunków: klasa IVa – Witold Gbur, Krzysztof Horn, Igor Kaźmierczak, Bartosz Majchrzak, Wojciech Majchrzak, Krzysztof Pietrucha, Julia Włodarczyk, Wojciech Woźniak; klasa IVb – Marta Nowak, Emilia Trzcińska; klasa Va – Oliwier Banaszyński, Michał Depczyński, Amelia Gozdalska, Antoni Knast, Amelia Kozłowska, Jan Król, Szymon Stańczak; klasa Vb – Julia Bala, Zuzanna Bala, Nataniel Biadasz, Karol Drabik, Sebastian Dziel, Aleksandra Jankowska, Lena Kral, Michał Szcześniak, Zofia Śruba, Damian Ziemichód; klasa Vc – Michał Andrzejaszek, Damian Deska, Marcelina Forszt, Maja Szymańska, Maja Trudzińska; klasa VIa – Hubert Dranikowski, Maks Fatyga, Oliwier Głaczyński, Bartosz Kubacki, Sebastian Matczak, Miłosz Paluch, Antoni Rasała, Piotr Wasielewski; klasa VIb – Weronika Horn, Kacper Kościecha, Mateusz Spławski, Bartosz Stefański, Weronika Walczak; klasa VIIIa – Gustaw Trzebiński

    Dnia 16 marca przeprowadzono Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY. Grupa 67 uczniów z klas II–VIII dała się sprowokować do wzięcia udziału w tej intelektualnej zabawie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu. 

    Tydzień Matematyczny dał uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych pokazał inną stronę tej nauki. Uczniowie z chęcią dali się zabrać do krainy liczb i figur. Z wielkim zapałem podejmowali się wszelkich zadań zaproponowanych przez nauczycieli. Okazało się, że matematyka może być przyjemna i dawać radość. Wszystkie zmagania konkursowe wzbudziły wiele emocji. Uczniowie wykazali się dużą inwencją i kreatywnością. Wiele satysfakcji dało nam obserwowanie zaangażowania uczniów. 

    Z przyjemnością możemy stwierdzić, że w obchodach Tygodnia Matematycznego wzięła udział cała szkoła, a ludolfina na trwałe zapisała się w pamięci naszych uczniów. Szkolne święto matematyki udowodniło, iż matematykę można spotkać wszędzie, nawet tam, gdzie się jej najmniej spodziewamy, a jej znajomość przydaje się w codziennym życiu. Monika Licheniak

    Zapraszamy do galerii Tydzień Matematyczny - podsumowanie 

  • “Wiosna, wiosna! Ach to Ty!”

    “Wiosna, wiosna! Ach to Ty!”

    Długo wyczekiwana, wypatrywana z każdego niemal okna – nareszcie przyszła! Tak, mowa o wiośnie, która zawitała po długich miesiącach chłodu, mroku i zastoju w przyrodzie. Dziś w naszej szkole godnie ją przywitaliśmy. Najmłodsi przegonili zimę, wykonując Marzannę, a starsi udali się w podróż do krainy wielkich projektantów mody. Każda klasa zaprojektowała i wykonała strój dla pani Wiosny. Był jeden warunek- wszystkie elementy stroju musiały być z takich materiałów, które podlegają recyklingowi. W ruch poszły butelki, folie, czasopisma przeznaczone na makulaturę, nakrętki... Hala sportowa zamieniła się na jakiś czas - najpierw w pracownie krawieckie, a potem w miejsce pokazu mody przez duże “M”. W tej konkurencji nie było zdecydowanych zwycięzców - wszystkie kreacje Wiosny były tak zaskakujące i sugestywne, że każda klasa w nagrodę otrzymała możliwość wyboru jednego dnia bez kartkówek i odpowiedzi. 

    Tak więc - wiosna przywitana! (JCh)

    Zapraszamy do fotogalerii! “Wiosna, wiosna! Ach to Ty!” 

  • Wielkopolska zbiórka książek

    Wielkopolska zbiórka książek

    Na przełomie lutego i marca 2023r. nasza szkoła przystąpiła do udziału w „Wielkopolskiej zbiórce książek”. Akcja zorganizowana została z okazji 20-lecia współpracy województwa wielkopolskiego z krajem związkowym Brandenburgia. Jej współorganizatorami byli: Zamek Trebnitz Centrum Kształcenia i Spotkań, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oddział Poznań, Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz PARteam.

    Zebrane książki trafią do uczniów uczących się języka polskiego w brandenburskich szkołach. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom.

    Zapraszamy do galerii Wielkopolska zbiórka książek 

  • Tydzień Matematyczny w SP1

    Tydzień Matematyczny w SP1

    W dniach 13.03 – 17.03.2023 będziemy obchodzić w naszej szkole Tydzień Matematyczny. Marzec jest miesiącem MATEMATYKI. Międzynarodowy Dzień Matematyki, który przypada w tym roku 14 marca został wpisany do kalendarza świąt nietypowych. Z kolei 9 marca to Dzień Polskiej Statystyki. Tradycyjnie 14 marca to również Międzynarodowy Dzień liczby Pi.

    Z tej okazji zorganizowane będą w szkole wystawy prezentujące ciekawostki z historii matematyki, przykłady praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym, magiczne własności liczb. Dla uczniów wszystkich klas przygotowano konkursy i zabawy. A do rozwiązywania zadań wystarczy chęć zabawy matematyką.

    W ramach obchodów święta matematyki w dniu 16 marca przeprowadzony zostanie Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Nasza Szkoła bierze udział w tej najbardziej masowej imprezie matematycznej na świecie od początku swojego istnienia. 

    Mamy nadzieję, że Tydzień Matematyczny okaże się dla wszystkich wspaniałą zabawą. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania.

  • Szkolna podróż muzyczna do Brandenburgii

    Szkolna podróż muzyczna do Brandenburgii

    Pod koniec lutego uczniowie klas czwartych mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym polsko – niemieckim projekcie, który realizowany był w Zamku Trebnitz w Brandenburgii. Przez prawie tydzień w towarzystwie kolegów i koleżanek z Grundschule am Schwanenteich w Neuenhagen przygotowywali mini musical z piosenkami Rolfa Zuckowskiego, niemieckiego piosenkarza i autora tekstów licznych piosenek dla dzieci. Ten wyjątkowy projekt prowadzony był przez trenerów fundacji Rolfa i Moniki Zuckowskich „Dzieci potrzebują muzyki/ Kinder brauchen Musik” a jego celem było dążenie do poczucia wspólnoty polskich i niemieckich dzieci poprzez wspólne śpiewanie i muzykowanie, aktywne wspieranie umiejętności muzycznych uczniów szkół podstawowych oraz ukazanie nauki języka obcego jako narzędzia do skutecznego porozumiewania się. 

    Polscy i niemieccy uczniowie spędzili w Brandenburgii sześć dni, jednak na samo przygotowanie przedstawienia przeznaczyli niespełna cztery z nich. Wybrali sobie role, zapisywali się na warsztaty taneczne, aktorskie i wokalne, zgodnie z własnymi preferencjami, uczyli się tekstów piosenek w języku polskim i niemieckim. Pozostały czas wykorzystali na gry zespołowe, animacje językowe, warsztaty muzealne i plastyczne oraz odkrywanie przyrody i poszukiwanie śladów wiosny w zamkowym parku. Efektem muzyczno-językowej pracy grupy był prawie godzinny program pod tytułem „Gdzie jest Susi? Czyli niesamowita opowieść Babci Susany”, z niezwykle mądrymi tekstami kształtującymi postawę otwartości, tolerancji i wrażliwości oraz przypominającymi dorosłym, jak ważne jest pozwolenie dzieciom na wyrażanie własnych opinii i stwarzanie warunków do odkrywania świata i poznawania nowych zakątków i kultur.

    Czwartoklasiści świetnie się spisali i przygotowali piękny i pełen wzruszeń musical w wersji polsko - niemieckiej. Nie było to wcale łatwe zadanie, ponieważ trzeba było właściwie zareagować na kwestie wypowiadane w języku obcym. Jednak poradzili sobie z nim wyśmienicie. A na zakończenie otrzymali ogromne brawa i słowa uznania od rodziców, którzy przyjechali na występ z Witkowa, nauczycieli oraz obecnego podczas finału Rolfa Zuckowskiego, który do Trebnitz przyjechał specjalnie z dalekiego Hamburga. Niemiecki muzyk był pod ogromnym wrażeniem polsko – niemieckiego przedstawienia i jeszcze raz podkreślił, jak ważne jest tworzenie warunków do współpracy i przyjaźni pomiędzy dziećmi i młodzieżą z całej Europy. W 100% się z nim zgadzamy i jesteśmy ogromnie dumni z naszych uczniów, którzy tak świetnie reprezentowali szkołę, gminę i powiat w tej jubileuszowej „Szkolnej podróży muzycznej”. Już bowiem od 10 lat, dwa razy w roku fundacja Rolfa i Moniki Zuckowskich organizuje w Brandenburgii, we współpracy z Zamkiem Trebnitz ten projekt dla polskich i niemieckich dzieci. Cieszymy się, że nasi czwartoklasiści otrzymali w tym roku wyjątkową szansę dołączenia do tego grona. Była to wyjątkowa lekcja tolerancji, otwartości, języka niemieckiego, muzyki, przyrody, kultury i trening kompetencji społecznych. Lekcja odpowiedzialności i pokonywania własnych lęków i słabości. Dla większości dzieci była to nie tylko pierwsza okazja do „zamieszkania” w zamku i korzystania z wszystkich zamkowych pomieszczeń i zakamarków ale też pierwszy tak długi pobyt bez rodziców. Jednak również ten egzamin zdali celująco. Wszyscy uczestnicy są gotowi do dalszych podróży, nawiązywania przyjaźni i odkrywania świata. A my dorośli musimy tylko pamiętać wyśpiewywane przez nich słowa „Jesteśmy dziećmi i choć lubimy bawić się, Jesteśmy dziećmi, to kiedyś zastąpimy Cię. Jesteśmy dziećmi i przyszłość świata rośnie w nas. Jesteśmy dziećmi, to my będziemy zmieniać świat.” Przygotujmy ich do tej roli jak najlepiej.
    Projekt zrealizowany został dzięki współpracy z Schloß Trebnitz, Pełnomocnikiem ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego PSNJN o. Poznań. Projekt dofinansowany został ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

    Zapraszamy do galerii Szkolna podróż muzyczna do Brandenburgii 

  • Wyróżnienia dla najlepszych

    Wyróżnienia dla najlepszych

    W ostatni dzień lutego podsumowaliśmy I półrocze. Uczniowie, którzy uzyskali wysokie średnie ocen oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie, w obecności całej społeczności szkolnej otrzymali listy gratulacyjne z rąk Dyrektora, Wicedyrektor oraz wychowawcy. Dyrektor, podsumowując minione półrocze pogratulował wyróżnionym, a także życzył wszystkim zapału do pracy w nowym semestrze. Spotkanie w hali było także okazją do podsumowania konkursu plastycznego związanego z rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wyróżnieni otrzymali nagrody. Gratulujemy wszystkim! (JCh)

    Zapraszamy do galerii Wyróżnienia dla najlepszych 

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Dzień ten ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. 

    Z tej okazji proponujemy łamańce językowe Małgorzaty Strzałkowskiej, czyli ćwiczenia na dobrą dykcję. Mówienie staranne, wyraźne i płynne jest prawdziwą sztuką. Zapraszamy do zabawy...


    CHRZĄSZCZ

    Trzynastego w Szczebrzeszynie

    chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.

    Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie:

    – Cóż ma znaczyć to tarzanie?!

    Wezwać trzeba by lekarza,

    zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!

    Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,

    że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!

    A chrząszcz odrzekł niezmieszany:

    – Przyszedł wreszcie czas na zmiany!

    Drzewiej chrząszcze w trzcinie brzmiały,

    teraz będą się tarzały.


    TRZNADLE

    W krzakach rzekł do trznadla trznadel:

    – Możesz mi pożyczyć szpadel?

    Muszę nim przetrzebić chaszcze,

    bo w nich straszą straszne paszcze.

    Odrzekł na to drugi trznadel:

    – Niepotrzebny, trznadlu, szpadel!

    Gdy wytrzeszczysz oczy w chaszczach,

    z krzykiem pierzchnie każda paszcza!


    SZCZENIAK

    W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu

    klaszczą kleszcze na deszczu,

    szczeka szczeniak w Szczuczynie,

    szepcze szczygieł w szczelinie,

    piszczy pszczoła pod Pszczyną,

    świszcze świerszcz pod leszczyną,

    a trzy pliszki i liszka

    taszczą płaszcze w Szypliszkach.


    JAMNIK

    W grząskich trzcinach i szuwarach

    kroczy jamnik w szarawarach,

    szarpie kłącza oczeretu

    i przytracza do beretu,

    ważkom pęki skrzypu wręcza,

    traszkom suchych trzcin naręcza,

    a gdy zmierzchać się zaczyna,

    z jaszczurkami sprzeczkę wszczyna,

    po czym znika w oczerecie

    w szarawarach i berecie...


    STRZYŻYK

    Czubaty strzyżyk w czystej czapeczce

    z Tczowa do Tczewa toczył kuleczkę.

    W Tczewie tłum tczewian wytęża oczy

    – Strzyżyk dotoczy czy nie dotoczy?

    Tymczasem strzyżyk tuż-tuż przed Tczewem

    troszeczkę zboczył w krzaczkach za drzewem

    i krótszą dróżką krocząc nad rzeczką,

    wrócił do Tczowa razem z kuleczką.


    GRZECZNA DAMA

    Grzecznej damie, tuż nad uchem,

    brzuchomówca brzęczał brzuchem –

    brzdęk, brzdęk! brzdąkał na gitarze,

    niczym dżezmen grał na tarze,

    bzyczał jak na wiolonczeli

    i brzmiał niczym trzódka trzmieli,

    skrzypiał wdzięcznie jak skrzypeczki

    i podzwaniał jak dzwoneczki.

    Grzeczna dama oburzona,

    rzekła strasznie obrażona:

    – Uhu-huhu! Uhu-huhu!

    Ależ panu burczy w brzuchu!


    MUSZKA

    Mała muszka spod Łopuszki

    chciała mieć różowe nóżki,

    różdżką nóżki czarowała,

    lecz wciąż nóżki czarne miała.

    – Po cóż czary, moja muszko?

    Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką!

    Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki

    i unurzaj w różu nóżki!

    Który łamaniec językowy przypadł Wam do gustu, a który sprawił najwięcej problemów?

  • Kodeks postępowania w czasie ferii zimowych!

    Kodeks postępowania w czasie ferii zimowych!

    Drogie dzieci z okazji zbliżających się ferii zimowych chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

    1. Nie rzucajcie śnieżkami w przejeżdżające pojazdy - możecie spowodować wypadek.
    2. Nie rzucajcie w kolegów śnieżkami, w których umieściliście coś twardego np. kamień lub lód - możecie zrobić im krzywdę.
    3. Gdy wychodzicie na dwór ubierajcie się odpowiednio do pogody (nie za ciepło nie za zimno) – możecie się przeziębić, odmrozić palce.
    4. Na dłuższe piesze wycieczki zabierajcie ze sobą trochę prowiantu i termosy z ciepłymi napojami.
    5. Idąc w pobliżu drogi zachowujcie szczególną ostrożność, gdyż droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa.
    6. Nie ślizgajcie się na chodniku to zagrożenie dla wszystkich - łatwo złamać nogę czy rękę – posypujcie chodniki piaskiem;
    7. Nie zjeżdżajcie na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach - nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować.
    8. Teren do zjazdu wybierajcie bez krzaków, kamieni i nierówności – grozi to wywrotką.
    9. Nie zjeżdżajcie na sankach z pagórków znajdujących się przy rzekach - możecie wpaść do wody.
    10. Zachowajcie bezpieczeństwo podczas saneczkowania, np. nie chodźcie po torze, gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżajcie na butach, ani w pozycji leżącej na sankach;
    11. Nie wchodźcie na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów - pod wpływem ciężaru ciała lód może się załamać.
    12. Ślizgajcie się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach.
    13. Do jednej pary sań przyczepiajcie nie więcej niż 5-8 sanek. Sanki wiążemy ze sobą grubą liną.
    14. Nigdy nie wykorzystujcie samochodu - jest to zbyt niebezpieczne.
    15. W czasie kuligu siedźcie spokojnie na sankach;
    16. Kulig organizujcie tylko pod nadzorem osób dorosłych.
    17. Zawsze wybierajcie bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów i torów kolejowych.
    18. Nie zjeżdżajcie na sankach z górek, które znajdują się w pobliżu jezdni.
    19. Zawsze informujcie rodziców lub opiekunów o tym gdzie i z kim będziesz przebywać.
    20. Wracajcie do domu o ustalonej porze – jeszcze przed zapadnięciem zmroku.
    21. Nie ufajcie osobom obcym, nie przyjmujcie od nich słodyczy, prezentów, nie wpuszczajcie ich do swojego mieszkania.
    22. Unikajcie kontaktu z bezpańskimi psami.
    23. Zawsze noście przy ubraniu/plecaku elementy odblaskowe – w okresie jesienno – zimowym wcześnie zapada zmrok.

    ZAWSZE PRZESTRZEGAJCIE TYCH ZASAD!

  • Pokój z Wami domownicy, idą do Was kolędnicy...

    Pokój z Wami domownicy, idą do Was kolędnicy...

    Uczniowie Borysówki tradycyjnie w okresie przedświątecznym wyruszyli na drogi naszego miasta, aby zaprosić do wspólnego kolędowania, głosić radosną nowinę i złożyć świąteczne życzenia w imieniu całej społeczności szkolnej. Spotykani po drodze mieszkańcy odwzajemniali uśmiech i życzenia a przedstawiciele władz i odwiedzanych instytucji dzielili się słodkościami i drobnymi upominkami, zbieranym tradycyjnie do wspólnego worka. Witkowscy gospodarze byli bardzo hojni a worek coraz cięższy…

    Grupa przebierańców wśród której znaleźli się: diabeł, anioł, baba, śmierć, pastuszek i król odwiedzili z kolędą urząd gminy i miasta, plebanię, bank, komisariat policji, centrum kultury, miejski ośrodek pomocy, zakład poprawczy, piekarnię, pocztę, szkoły i przedszkola. Wizyta naszych kolędników sprawiła wszystkim gospodarzom dużo radości i wprowadziła w świąteczny nastrój a przy okazji pozwoliła przypomnieć o pięknym zwyczaju kolędowania. 

    Dziękujemy za gościnę i miłe przyjęcie. Zapraszamy do zeskanowania kodu QR i obejrzenia fotorelacji z naszej prawie 8-kilometrowej trasy.

    Zapraszamy do galerii Pokój z Wami domownicy, idą do Was kolędnicy... 

  • Lokomotywa – Die Lokomotive

    Lokomotywa – Die Lokomotive

    W listopadzie nasza szkoła przystąpiła do akcji ogłoszonej przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego o. Poznań z okazji obchodów Międzynarodowego Listopada Poetyckiego i Dnia Kolejarza. Wielkopolskie szkoły głośno czytały utwór „Lokomotywa” Juliana Tuwima w języku polskim i niemieckim. Ciekawy i zabawny tekst, zawierający trochę łamańców językowych i wymagający pewnej gry aktorskiej stanowił nie lada wyzwanie dla czwarto- i piątoklasistów, zwłaszcza, że czasem nagle trzeba było zastąpić chorego kolegę lub koleżankę. Wszyscy uczestnicy jednak świetnie sobie z nim poradzili i przygotowali krótki filmik z własną interpretacją utworu. Nagrany filmik opublikowany został na portalu społecznościowym PSNJN wraz z relacjami z innych wielkopolskich szkół.

    Celem projektu było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po utwory poetyckie, uwrażliwienie na piękno zawarte w tekstach literackich, ćwiczenie poprawnej wymowy oraz ukazanie szerokiego wachlarza możliwości rozwijania umiejętności językowych i nauki języków obcych poprzez zabawę z tekstem.

    Zapraszamy do galerii Lokomotywa – Die Lokomotive

  • W świątecznym Poczdamie

    W świątecznym Poczdamie

    W sobotę 10 grudnia br. uczniowie klas 4-8 udali się na wycieczkę zagraniczną, a punktem docelowym był Poczdam w Niemczech. Swoją przygodę rozpoczęli od wizyty w „Biosferze”, gdzie przenieśli się do wilgotnego lasu równikowego. Tam wszyscy podziwiali bogactwo roślinności, widzieli piękny wodospad czy mogli odbyć bliskie spotkanie z motylami. Po wizycie w tym urokliwym miejscu przyszedł czas na odkrywanie uroków miasta. 

    Pierwszym etapem był spacer w Parku Sanssouci. Tu uczestnicy podziwiali pięknie zadbany park oraz okazały pałac. Następnie udali się do centrum miasta, gdzie minęli okazałą Bramę Brandenburską i przeszli się główną ulicą miasta wzdłuż, której ulokowany został tradycyjny jarmark świąteczny. Mnóstwo kramów ze smakowitym jedzeniem, pamiątkami i różnymi świątecznymi drobiazgami cieszyło się ogromną popularnością wśród naszych uczniów.

    Oczywiście nasi uczniowie zawitali także do dzielnicy holenderskiej, w której mogli poczuć klimat rodem z Niderlandów. Zabudowa domów z czerwonej cegły, uroczy jarmark z holenderskim rękodziełem i nie tylko przyciągnął uwagę wszystkich. Po tych wrażeniach estetycznych przyszedł czas na delektowanie się urokami jarmarku. Uczniowie zrobili sobie świąteczne zakupy, skosztowali niemieckich specjałów, kształcąc przy tym umiejętności komunikacyjne oraz społeczne. W godzinach wieczornych zmęczeni aczkolwiek zadowoleni udali się w drogę powrotną do domu. 

    Uczestnicy wyjazdu wraz z opiekunami p. Martą Fischer, p. Violettą Cejman, p. Iloną Musidlak oraz p. Tomaszem Majchrzakiem serdecznie dziękują firmie Smile-Travel za sympatyczną i ciekawą wycieczkę do naszych sąsiadów. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem p. Anity - naszej pilotki, która w ciekawy i interesujący sposób odkrywała przed nami uroki tego pięknego miasta. Należy także nadmienić, że wycieczka odbyła się dzięki opiekunom SU, którzy ze względów zdrowotnych musieli pozostać w domach.(TM)

    Zapraszmy do galerii W świątecznym Poczdamie 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć