Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


  • Pokój z Wami domownicy, idą do Was kolędnicy...

    Pokój z Wami domownicy, idą do Was kolędnicy...

    Uczniowie Borysówki tradycyjnie w okresie przedświątecznym wyruszyli na drogi naszego miasta, aby zaprosić do wspólnego kolędowania, głosić radosną nowinę i złożyć świąteczne życzenia w imieniu całej społeczności szkolnej. Spotykani po drodze mieszkańcy odwzajemniali uśmiech i życzenia a przedstawiciele władz i odwiedzanych instytucji dzielili się słodkościami i drobnymi upominkami, zbieranym tradycyjnie do wspólnego worka. Witkowscy gospodarze byli bardzo hojni a worek coraz cięższy…

    Grupa przebierańców wśród której znaleźli się: diabeł, anioł, baba, śmierć, pastuszek i król odwiedzili z kolędą urząd gminy i miasta, plebanię, bank, komisariat policji, centrum kultury, miejski ośrodek pomocy, zakład poprawczy, piekarnię, pocztę, szkoły i przedszkola. Wizyta naszych kolędników sprawiła wszystkim gospodarzom dużo radości i wprowadziła w świąteczny nastrój a przy okazji pozwoliła przypomnieć o pięknym zwyczaju kolędowania. 

    Dziękujemy za gościnę i miłe przyjęcie. Zapraszamy do zeskanowania kodu QR i obejrzenia fotorelacji z naszej prawie 8-kilometrowej trasy.

    Zapraszamy do galerii Pokój z Wami domownicy, idą do Was kolędnicy... 

  • Lokomotywa – Die Lokomotive

    Lokomotywa – Die Lokomotive

    W listopadzie nasza szkoła przystąpiła do akcji ogłoszonej przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego o. Poznań z okazji obchodów Międzynarodowego Listopada Poetyckiego i Dnia Kolejarza. Wielkopolskie szkoły głośno czytały utwór „Lokomotywa” Juliana Tuwima w języku polskim i niemieckim. Ciekawy i zabawny tekst, zawierający trochę łamańców językowych i wymagający pewnej gry aktorskiej stanowił nie lada wyzwanie dla czwarto- i piątoklasistów, zwłaszcza, że czasem nagle trzeba było zastąpić chorego kolegę lub koleżankę. Wszyscy uczestnicy jednak świetnie sobie z nim poradzili i przygotowali krótki filmik z własną interpretacją utworu. Nagrany filmik opublikowany został na portalu społecznościowym PSNJN wraz z relacjami z innych wielkopolskich szkół.

    Celem projektu było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po utwory poetyckie, uwrażliwienie na piękno zawarte w tekstach literackich, ćwiczenie poprawnej wymowy oraz ukazanie szerokiego wachlarza możliwości rozwijania umiejętności językowych i nauki języków obcych poprzez zabawę z tekstem.

    Zapraszamy do galerii Lokomotywa – Die Lokomotive

  • W świątecznym Poczdamie

    W świątecznym Poczdamie

    W sobotę 10 grudnia br. uczniowie klas 4-8 udali się na wycieczkę zagraniczną, a punktem docelowym był Poczdam w Niemczech. Swoją przygodę rozpoczęli od wizyty w „Biosferze”, gdzie przenieśli się do wilgotnego lasu równikowego. Tam wszyscy podziwiali bogactwo roślinności, widzieli piękny wodospad czy mogli odbyć bliskie spotkanie z motylami. Po wizycie w tym urokliwym miejscu przyszedł czas na odkrywanie uroków miasta. 

    Pierwszym etapem był spacer w Parku Sanssouci. Tu uczestnicy podziwiali pięknie zadbany park oraz okazały pałac. Następnie udali się do centrum miasta, gdzie minęli okazałą Bramę Brandenburską i przeszli się główną ulicą miasta wzdłuż, której ulokowany został tradycyjny jarmark świąteczny. Mnóstwo kramów ze smakowitym jedzeniem, pamiątkami i różnymi świątecznymi drobiazgami cieszyło się ogromną popularnością wśród naszych uczniów.

    Oczywiście nasi uczniowie zawitali także do dzielnicy holenderskiej, w której mogli poczuć klimat rodem z Niderlandów. Zabudowa domów z czerwonej cegły, uroczy jarmark z holenderskim rękodziełem i nie tylko przyciągnął uwagę wszystkich. Po tych wrażeniach estetycznych przyszedł czas na delektowanie się urokami jarmarku. Uczniowie zrobili sobie świąteczne zakupy, skosztowali niemieckich specjałów, kształcąc przy tym umiejętności komunikacyjne oraz społeczne. W godzinach wieczornych zmęczeni aczkolwiek zadowoleni udali się w drogę powrotną do domu. 

    Uczestnicy wyjazdu wraz z opiekunami p. Martą Fischer, p. Violettą Cejman, p. Iloną Musidlak oraz p. Tomaszem Majchrzakiem serdecznie dziękują firmie Smile-Travel za sympatyczną i ciekawą wycieczkę do naszych sąsiadów. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem p. Anity - naszej pilotki, która w ciekawy i interesujący sposób odkrywała przed nami uroki tego pięknego miasta. Należy także nadmienić, że wycieczka odbyła się dzięki opiekunom SU, którzy ze względów zdrowotnych musieli pozostać w domach.(TM)

    Zapraszmy do galerii W świątecznym Poczdamie 

  • Wrocław świątecznie i nie tylko...

    Wrocław świątecznie i nie tylko...

    Wrocław - miasto z niezwykła historią - perła wśród polskich miast - stał się w piątek, 9 grudnia,  celem wyprawy klas szóstych. Miasto przywitało nas słońcem. Najpierw Afrykarium i spotkanie z egzotycznymi zwierzętami, które w ogromnym budynku żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych! Wspaniałe spotkanie z rybami, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, z ptakami, z ssakami... Żal było wychodzić, ale już czekała na nas kolejna atrakcja - Kolejkowo. Jest to makieta miasta, gdzie zobaczyliśmy miniatury pociągów, stacji kolejowych, zabytków. Podziwiamy za świetny pomysł! Wczesne popołudnie upłynęło nam na zwiedzaniu miasta z przewodnikiem, który opowiedział nam o historii Wrocławia, o krasnalach, które są symbolami miasta, o sławnych mieszkańcach grodu nad Odrą. Na koniec spacerowaliśmy po Jarmarku Bożonarodzeniowym i poczuliśmy, że święta już wkrótce.

    Dziękujemy p. Tyll-Kasprzak, p. Błach, ks. Julianowi i p. Chybie za zorganizowanie wycieczki i opiekę nad nami. Do zobaczenia na kolejnych wycieczkach!(JCh)

    Zapraszamy do galerii Wrocław świątecznie i nie tylko... 

  • Wrocław w świątecznej odsłonie

    Wrocław w świątecznej odsłonie

    Dnia 2 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką p. Tomasza Majchrzaka, p. Teresy Szkudlarek, p. Ilony Musidlak i p. Kaliny Piechowiak udali się na wycieczkę do Wrocławia, miasta nazywanego "Wenecją Północy". Pierwszym punktem programu było odwiedzenie Hydropolis – Centrum Wiedzy o Wodzie, w którym w interesujący sposób uczniowie odkryli tajemnice wody. 

    W jaki sposób powstałą woda? W jaki sposób trafiła na Ziemię? - tego właśnie uczniowie dowiedzieli podczas zwiedzania interaktywnej wystawy. Oryginalna scenografia oraz multimedia sprawiły, że uczniowie nie nudzili się. W Hydropolis zaprezentowano różnorodne tematy: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody, historie morskich zdobywców, statki. Na wyciągnięcie ręki była ławica tuńczyków i olbrzymie rekiny, modele urządzeń hydrotechnicznych. Na multimedialnej wystawie słychać płynące strumienie, deszcz, szum fal. 

    Drugim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Ostrowa Tumskiego - najstarszej części Wrocławia, która kiedyś był wyspą. Spacer uczniowie rozpoczęli od obejrzenia najważniejszego zabytku w Ostrowie Tumskim - archikatedry św. Jana Chrzciciela, gotyckiej świątyni zbudowanej w latach 1244-1272, zadziwiającej swoimi wymiarami -100 m wysokości i 100 m długości. Z wielkim zainteresowaniem młodzi artyści wysłuchali opowieści o latarniku, który ubrany w czarny cylinder i czarną pelerynę każdego wieczoru zapala ponad 100 latarni gazowych, gasi o poranku. Kontynuując spacer po Wrocławiu, uczniowie trafili na Most Zakochanych, na którym trzymając się za ręce, wszyscy razem przyrzekli sobie "miłość, taką na zawsze". Z kolei na bulwarze nadodrzańskim uczniowie mieli okazję nacieszyć się klimatem Wrocławia, jednego z najpiękniejszym miast Polski i Europy. Dzieci także podziwiały inne zabytkowe miejsca - m.in. gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Biblioteki im. Ossolińskich, dawnego więzienia. Podczas półtoragodzinnego spaceru uczniowie nie tylko poznali dzieje miasta i architekturę, ale wysłuchali historii wrocławskich krasnali, które stały się symbolem tego miasta. Spotkanie z przesympatycznymi mieszkańcami miasta - parą zakochanych Krasnali na ławeczce, z Miodkiem, Kucharzem, Więziennikiem i wieloma innym skrzatami wzbudziło także wiele emocji.

    Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Wrocławskim Rynku na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Tysiące świateł, najwyższa w mieście choinka, karuzele, bajkowy lasek, kolejka górska, świąteczny wiatrak, domek pod krasnalem, pieczone kasztany, słodkie smakołyki, tony ozdób i błyskotek oczarowały i urzekły dzieci. Żal było opuszczać to miejsce pełne magii zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. 

    Niestety, czas mija szybko... i trzeba było pożegnać Wrocław, do którego na pewno uczestnicy wyprawy powrócą. Wszyscy uważają, że wycieczka była przyjemna i pożyteczna… dużo wiedzy i wspaniałej zabawy. (TSz)

    Zapraszamy do galerii Wrocław w świątecznej odsłonie 

  • Z Mikołajem na sportowo

    Z Mikołajem na sportowo

    Sobotnie, grudniowe przedpołudnie upłynęło w naszej szkole pod znakiem zabawy z… Mikołajem. Mikołaj oczywiście wysłał swojego delegata, czyli jednego z naszych nauczycieli wych. fizycznego. Właśnie pod jego przewodnictwem rozegraliśmy turniej na miarę świąt. Współzawodnictwo wszystkich klas, a także rozgrywki indywidualne przyniosły emocje jak na mistrzostwach świata! Mikołajowi pomagały Śnieżynki, które częstowały cukierkami i owocami. Rada Rodziców natomiast zadbała o niezwykle bogaty wybór ciast i innych wypieków. Wszyscy spragnieni świątecznej atmosfery mogli nabyć stroiki, a ci, którzy lubią dreszczyk emocji sprawdzili swoje szczecie w loterii fantowej. Czas umilały piosenki świąteczne i naprawdę żal było wracać do domu! Dziękujemy! (JCh)

    Zapraszamy do galerii Z Mikołajem na sportowo 

  • Z wizytą u Heweliusza

    Z wizytą u Heweliusza

    W czwartek 24 listopada br. uczniowie klasy 5c wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Gdańska. Ich wyjazd był związany z realizacją treści z podstawy programowej z geografii, a konkretnie kształcenie umiejętności posługiwania się mapą. Uczniowie otrzymali fragment planu miasta Gdańska, na podstawie którego musieli odnaleźć określone obiekty w mieście (Dwór Artusa, Neptun, Żuraw itp). Oprócz tych obiektów uczniowie poszukiwali gdańskich lwów, które były motywem przewodnim questu „Szlak Lwa Heweliona”. Po zajęciach w terenie uczniowie udali się do „DeJaVu”, czyli interaktywnego muzeum złudzeń optycznych i iluzji. Podczas pobytu w muzeum uczniowie przenieśli się w świat iluzji fizycznych, optycznych i cyfrowych. Wszyscy bawili się świetnie i wielokrotnie byli „oszukiwani” przez zmysł wzroku.

    Ostatnim punktem edukacyjnym wyjazdu był udział w warsztatach pod tytułem „Powietrze kontra próżnia”. Mimo iż nie mają fizyki, uczniowie świetnie sobie poradzili z pytaniami i wykonywanymi doświadczeniami. Na koniec pobytu w Centrum Hevelianum uczniowie oglądali interaktywną wystawę dotyczącą energii. Uczniowie wchodzili w różnorodne interakcje, a na uwagę szczególną zasługują kwestie związane z recyklingiem i segregacją odpadów (nawiązanie do realizowanego projektu Erasmus+). 

    Po zakończeniu wizyty w centrum edukacyjnym wszyscy udali się koleją podmiejską do Sopotu, aby odbyć spacer po słynnym „monciaku” i sopockim molo. Stamtąd w godzinach wieczornych wyruszyli w podróż powrotną, która dla części z nich była bardzo ekscytująca - w obie strony uczniowie jechali pociągiem (niektórzy z nich pierwszy raz w życiu).(TM)

    Zapraszamy do galerii Z wizytą u Heweliusza 

  • Informacja o IV Międzypowiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

    Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie, Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka w Witkowie oraz Biblioteka Publiczna w Witkowie serdecznie zapraszają uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatów: gnieźnieńskiego, wrzesińskiego i słupeckiego do udziału w IV Międzypowiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej "Gdzieś w nas błyszczą gwiazdy poezji".

    Termin zgłoszenia szkoły - 20.12.2022, termin przesyłania nagrań 26.02.2023.

    Link do regulaminu:

    https://drive.google.com/file/d/1_ewwj9mwJhLtJ1d62_GHqIHG4bRMD9Xc/view?usp=share_link

    Zapraszamy do zakładki Biblioteka szkolna 

  • Rekolekcje

    W nietypowym czasie, ale niezwykle owocnie, wzięliśmy udział w rekolekcjach, które poprowadziły Siostry Szensztackie ze zgromadzenia w Otwocku. Rekolekcje są przygotowaniem do nawiedzenia obu parafii w Witkowie przez kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Modlitwa, słowa sióstr oraz piosenki z pewnością wprowadziły nas w radosny nastrój oczekiwania na to ważne dla życia duchowego wydarzenie.(JCh) 

    Zapraszamy do galerii Rekolekcje 

  • Witkowskiej ziemi wolność nieść!

    Witkowskiej ziemi wolność nieść!

    Pod takim hasłem uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyczne świętowanie rozpoczęliśmy w wigilię święta udziałem w akcji "Szkoła do hymnu". Wieczorem kolejnego dnia odbył się Piknik Historyczny, podczas którego pięknie przebrani uczestnicy wspólnie śpiewali dla chwały Niepodległej. Niewątpliwą atrakcją spotkania była możliwość spróbowania tradycyjnego rumpucia - wielkopolskiej zupy oraz poczciwej kawy zbożowej. Ukoronowaniem pikniku był polonez, w którym wzięło udział 110 par!

    11 listopada delegacja naszej szkoły wzięła także udział w spotkaniu patriotycznym przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. W ten sposób zakończyliśmy dwudniowe obchody Narodowego Święta Niepodległości.

    Zapraszamy do galerii Witkowskiej ziemi wolność nieść! 

  • Szkoła do hymnu!

    Dumną tradycją naszej szkoły jest udział w corocznym ogólnopolskim wydarzeniu: „Szkoła do hymnu!”. Odbywa się ono w przeddzień Święta Niepodległości. 10 listopada o godzinie 11.11 wszyscy - uczniowie i nauczyciele - zebraliśmy się w hali sportowej i jednym głosem odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego. Cóż więcej dodać – zapraszamy do fotorelacji! Szkoła do hymnu! (JCh)

  • Biblioteka szkolna

    Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie „Sowa w czterech porach roku”. Do 30 listopada czekamy na prace z I etapu, pod hasłem „Jesienna sowa”. Każdy uczeń może wziąć udział w jednym z czterech etapów lub we wszystkich z nich. Szczegółowy regulamin znajduje się w dzienniku elektronicznym. 
    Zachęcamy do udziału.

    Więcej w zakładce Biblioteka szkolna 

  • Przerwa na czytanie

    27 października, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” dołączyliśmy do międzynarodowej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”.

    Celem projektu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do czytania w każdym miejscu i w każdej sytuacji, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole, promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do samodzielnego czytania jak największej liczby osób, dążąc do pobicia kolejnego międzynarodowego rekordu.

    Więcej w zakładce Biblioteka szkolna 

  • Dzień Dyni

    Dzień Dyni

    Skoro październik zbliża się do końca, czas ozdobić swoje otoczenie dyniami. Tak też zrobiliśmy w naszej szkole w piątek, 28 października. Już kilka dni wcześniej uczniowie rozpoczęli ozdabianie swoich sal. Na parapetach, na podłodze, na stolikach pojawiły się dynie, na gazetkach – plakaty o „dyniowej” tematyce, w gablotach – zdjęcia najlepszych okazów dyniowej rodziny, a poza tym kapelusze, maski – wszystko w kolorze pomarańczowym. Wszyscy starliśmy się także do swojego stroju dodać jakiś pomarańczowy element. Szkoła „zapłonęła”! Komisja, w skład której weszły panie z Rady Rodziców i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, wybrała najlepszych. Tak naprawdę nie chodziło nam o wyróżnienia, tylko o dobrą zabawę!(JCh)

    Zapraszamy do galerii Dzień Dyni 

  • „Naukowo” po Łodzi

    „Naukowo” po Łodzi

    W piątek 21 października 2022 r. uczniowie klasy 4a oraz 4b udali się na swoją pierwszą wycieczkę edukacyjną. Miejscem docelowym była Łódź. Tam na naszych czwartoklasistów czekało sporo niespodzianek. 

    Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum „Experymentarium”, gdzie uczestniczyli oni w warsztatach z zakresu biologii i przyrody. Tematem przewodnim były zmysły i ich wykorzystanie w praktyce. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, gdzie musieli wykorzystać różne zmysły, aby prawidłowo wykonać wszystkie zadania. Zabawa była przednia, a czwartoklasiści bardzo aktywnie w nich uczestniczyli. 

    Dużym zaskoczeniem pozytywnym dla uczniów był kompleks „Manufaktury”, który bardzo im się spodobał. Następnie przeszli słynnym deptakiem tego miasta, czyli ulicą Piotrkowską. Podziwiali architekturę ulicy, liczne pomniki, pasaże czy Aleję Gwiazd. Spacerkiem dotarli do Centrum Nauki i Techniki EC1. Tam zapoznali się z procesami produkowania energii elektrycznej, tym co jest potrzebne do jej wyprodukowania i specyficznym sprzętem. Uczestniczyli w grach związanych tematycznie z produkcją energii, a ich zaangażowanie przerosło wszelkie oczekiwania. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni w godzinach wieczornych wrócili do Witkowa.(TM)

    Nowa galeria „Naukowo” po Łodzi została dodana do albumu fotograficznego

  • Z wizytą w Rumunii

    Z wizytą w Rumunii

    Raptem dwa tygodnie temu uczestnicy wymiany międzynarodowej wrócili z Turcji, a już w sobotę 7 października br. wyruszyli w kolejną podróż, tym razem do Rumunii. Ich wyjazd był związany z udziałem w spotkaniu międzynarodowym w ramach projektu Erasmus+. Po bardzo przyjemnym locie do Bukaresztu i zakwaterowaniu w hotelu młodzi Witkowianie wraz z opiekunami udali się „na miasto”. W ten sposób ćwiczyli orientację w terenie, zapoznawali się z topografią miasta oraz rozwiązaniami komunikacyjnymi (korzystanie z metra, zakup karty przedpłaconej). Jednocześnie doskonalili umiejętności językowe, które są podstawą komunikacji poza granicami kraju. Podczas eksploracji miasta nie mogło zabraknąć realizacji celów projektu, tzn. zasad gospodarki odpadami w Rumunii. Uczniowie okazali się bardzo dobrymi obserwatorami, gdyż jednogłośnie stwierdzili, że w Bukareszcie do tematu odpadów podchodzi się poważnie. Wyrazem tego mogą być pojemniki na różnego rodzaju odpady. Nagrodą dla wszystkich uczestników wyjazdu była wizyta na Placu Umiri, gdzie podziwiali przepiękny pokaz 44 fontann w różnych kolorach. Było to coś niesamowitego. 

    Niedziela 9 października br. był drugim dniem pobytu naszych uczniów w Bukareszcie. Po pysznym śniadaniu wszyscy uczestnicy udali się na odkrywanie uroków rumuńskiej metropolii. Głównym punktem programu tego dnia była wizyta na bukaresztańskiej Starówce. Wąskie, ale piękne uliczki zachęcały do spacerów po urokliwym miejscu tego miasta. Tym bardziej, że były dyktator kraju planował wyburzyć tę cześć miasta pod koniec XX wieku. Na szczęście dla mieszkańców i gości odwiedzających Bukareszt plany nie do końca zostały zrealizowane. Podczas spaceru zobaczyli piękny prawosławny klasztor założony w XVIII wieku, ogromne masywne budowle z epoki socrealizmu oraz Ateneum, czyli ogromną salę koncertową. Następnie udali się pod Pałac Parlamentu, który dawniej był siedzibą dyktatora (Dom Ludowy), a obecnie pełni funkcję polityczną oraz turystyczną. Warto nadmienić, że ów budynek jest jedną z największych budowli na świecie, a dla wielu gości i lokalsów - najbrzydszą. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarła także wizyta w Pasażu Villacrosse, który jest arkadową ulicą osłoniętą żółtym szklanym dachem. Kolejnym przepięknym miejscem odwiedzonym przez witkowian był Pasaż Victoria, którego sklepienie stanowiły kolorowe parasolki. W obu przypadkach znajdują się tam obecnie liczne restauracje i kafejki. Piękna słoneczna pogoda (25 stopni ciepła) sprzyjała spacerowi i odkrywaniu tego co piękne i osobliwe w tym mieście. Oczywiście nie mogło zabraknąć obserwacji zachowań mieszkańców czy gości w kontekście gospodarki odpadami. 

    W poniedziałek 10 października 2022r. przedstawiciele naszej szkoły w osobach: Filip Kosz, Rozalia Nowakowska, Magdalena Szczepańska, Bartosz Szczepański, Łukasz Szczepański, Zuzanna Tomczak, Gustaw Trzebiński, Maksymilian Wiśniewski wraz z opiekunami: Marianem Łukowskim, Klaudią Kosz oraz Tomaszem Majchrzakiem rozpoczęli oficjalnie spotkanie międzynarodowe w Gimnazjum nr 2 Fundeni-Dobroesti w ramach projektu Erasmus+. Wszystkich uczestników projektu powitała dyrektor szkoły Claudia Stupineanu, która życzyła młodzieży owocnej pracy w realizacji celów projektu. W tym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat segregacji odpadów, musieli wykazać się znajomością zasad gospodarowania odpadami oraz ich selekcją i recyklingiem. Z tym zadaniem młodzież z Polski, Rumunii i Turcji poradziła sobie świetnie wykazując się wiedzą ekologiczną. Oczywiście podczas takich spotkań nie mogło zabraknąć treści krajoznawczych promujących ten piękny kraj. Podczas poniedzaiłkowego spotkania uczestnicy projektu musieli także trochę popracować. Podczas warsztatów 4R młodzi ekolodzy starali się powtórnie wykorzystać odpady. W ich efekcie powstały piękne wytwory w postaci toreb wielokrotnego użytku, szmaciane dynie itp. W czasie warsztatów uczniów, nauczyciele ze szkół uczestniczących w projekcie też nie mogli narzekać na nudę. Uczestniczyli oni w dyskusji na temat systemu oświaty w Rumunii oraz gospodarki odpadami w tym kraju. Po intensywnym dniu przyszła pora na ewaluację działań. Następnie wszyscy wrócili do hotelu, aby chwilę odpocząć. Nie był to jednak koniec ich działań. W dzisiejsze popołudnie nasza młodzież wcieliła się w rolę przewodników turystycznych dla grupy z Turcji. Wspólnie odkrywaliśmy uroki Starego Miasta pokazując im „perełki” i miejsca godne odwiedzenia. Dla wszystkich była to fajna lekcja integracji międzynarodowej oraz sposób na zacieśnianie więzi towarzyskich.

    Wtorek (10.10.2022) był dla wszystkich uczestników spotkania międzynarodowego w ramach projektu Erasmus+ bardzo intensywnym intelektualnie i fizycznie. Od samego rana uczniowie zawitali do szkoły, gdzie uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji ekologicznej - powtórnego wykorzystania odpadów w życiu codziennym oraz konsumpcjonizmu i jego ograniczenia. Uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych i konwersowali po angielsku. Z jednym i drugim poradzili sobie bardzo dobrze. Kolejnym punktem programu była wizyta w GREEN GLASS - firmie zajmującej się recyklingiem rożnego rodzaju szklanych opakowań. Uczestniczący w wizycie dowiedzieli się ile ton szkła każdego dnia trafia do zakładu, na czym polega ich powtórne wykorzystanie oraz jak ograniczyć ich produkcję (butelki zwrotne). Dowiedzieli się także, że zarząd firmy swoją siedzibę ma w Polsce. Po zakończeniu wizyty w firmie recyklingowej uczestnicy wymiany międzynarodowej zaczęli cześć krajoznawczą i kulturową. Udali się do Parku Przyrody Vãcãresti, który jest pierwszym parkiem przyrodniczym w Rumunii. Powstał on w miejscu, gdzie planowano sztuczne jezioro, jednak natura „upomniała się o swoje”. Pojawiły się rośliny i zwierzęta, które zadomowiły się w tym miejscu. Odbyty spacer pozwolił zaobserwować liczne „hotele” dla owadów, rozwój ekosystemu oraz brak jakichkolwiek odpadów. Z tego wywnioskowano, że mieszkańcy stolicy dbają o to miejsce rekreacji i odpoczynku. Ostatnim punktem programu wtorkowego była wizyta w Narodowym Muzeum Wsi, który jest najstarszym skansenem w kraju. Wszyscy zwiedzający obiekt „przenieśli się w czasie”, gdyż mogli podziwiać drewniane chaty z różnych zakątków kraju pochodzące z XVIII i XIX wieku. Była to dla młodych bardzo ciekawa lekcja historii, a „złota” rumuńska jesień temu sprzyjała. Po zakończeniu zwiedzania przyszła pora na powrót do hotelu. Nasi uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć jak wygląda życie w wielkim mieście, gdyż przejazd z jednej części miasta do drugiej to nie lada wyczyn. Odcinek 10 km zajął około dwóch godzin, gdyż były to godziny szczytu powrotu z pracy do domu. Niewątpliwie było to ciekawe doświadczenie, gdyż witkowianie stwierdzili, że takich „korków” nie ma w naszym mieście. 

    Środa 12 października br. była dniem, w którym uczniowie z Polski, Turcji i Rumunii wraz z opiekunami poznawali uroki historyczne Bukaresztu. Od samego rana zwiedzali Pałac Cotroceni, czyli oficjalną rezydencję prezydenta Rumunii. W ciągu zwiedzania pałacu wszyscy goście zobaczyli trzy wieku historii i sztuki tego kraju. Wędrowali po 30 komnatach, wśród których były m.in.: sypialnie króla i królowej, sypialnie dzieci, bawialnia, biblioteka, sala muzyczna ze starym fortepianem czy gabinet króla. Wszystko to bogato zdobione i upiększone żyrandolami z kryształów. Niestety nie udało nam się spotkać prezydenta Rumunii, który gości obecnie prezydenta Gruzji i był zbyt zajęty aby z nami się spotkać. Po zakończeniu zwiedzania pałacu udali się na spacer po urokliwych zakątkach miasta, pod czujnym „okiem” miejskiego przewodnika. Mogli poznać trochę historii dotyczącej założenia miasta, niektórych budowli i placów. Na szczególną uwagę zasługiwała dzielnica street-artu z pięknymi muralami lokalnym artystów. Ostatnim punktem programu była wizyta w „Total Waste Recycling”, która zajmuje się powtórnym wykorzystaniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Uczniowie zobaczyli co można odzyskać ze starego telewizora, co dzieje się z różnymi metalami czy innymi częściami odbiorników. Należy nadmienić, że w tzw. elektrośmieciach kryje się bardzo dużo niebezpiecznych i toksycznych substancji dla człowieka i środowiska. Dlatego tak ważna jest edukacja konsumencka, edukacja pozwalająca w sposób odpowiedni segregować tego typu odpady. Musimy pamiętać, że żyjemy w świecie o ograniczonych zasobach, a całkowity recykling odpadów ma do odegrania ważną rolę w rozwoju społeczeństwa zrównoważonego. Fakt ten nadaje realizowanemu projektowi Erasmus+ pod hasłem „Zrównoważone życie to nasza przyszłość” dodatkowy wymiar, a jego efekty będą widoczne już za chwilę.

    Czwartek (13.10.22) był z wszystkich dni pobytu w Rumunii najintensywniejszym dla uczestników, gdyż wymagał od nich bardzo wczesnej pobudki - ok. godz. 5.30. Przyczyną takiej sytuacji była wyprawa poza Bukareszt, a konkretnie w Karpaty Południowe. Pierwszym punktem programu była wizyta w kopalni soli Šlanic Prahowa. Znajduje się ona około 100 km na północ od stolicy i słynie z niesamowitych form geologicznych. Okoliczne wzgórza są zbudowane wyłącznie z naturalnej soli liczącej miliony lat. Kopalnia składa się z 14 ogromnych komór, które mają kształt trapezu. W najwyższym punkcie są one wysokie na 54 metry (jest to o 10 metrów więcej niż wysokość nawy głównej bazyliki w Licheniu - największego kościoła w Polsce), a ściany w wyższej części są nachylone aż pod kątem 60 stopni. Komory znajdują się ponad 200 metrów pod powierzchnią ziemi. Wędrując po kopalni uczniowie podziwiali różnorodne nacieki solne, rzeźby ze soli czy czasowe ekspozycje dotyczące historii tego miejsca. Nie zabrakło także zabaw integracyjnych oraz zadań związanych z gospodarowaniem odpadami w takim miejscu. Po zakończeniu wizyty w kopalni wszyscy udali się do miejscowości Sinai, w której znajduje się zachwycający kompleks pałacowo-parkowy Peles, który pełnił rolę letniej rezydencji rumuńskich królów. Jest to najpiękniejszy zamek na terenie Rumunii, który swym wyglądem przypomina budowle opiewane w baśniach czy legendach. Na terenie kompleksu znaleźć moż trzy pałace. Największym i najpiękniejszym z nich jest oczywiście Peles. Jego budowa trwała 10 lat i została zlecona przez Karola I Hohenzollerna. Za projekt pałacu odpowiedzialny był niemiecki architekt Wilhelm Doderer. Jego dzieło uznawane jest obecnie za jeden ze wspanialszych przykładów neorenesansowej, niemieckiej architektury. Pałac posiada 160 pokoi, które zdobią kryształowe żyrandole czy witraże. Co więcej, każdy z nich urządzony jest w nieco innym stylu. W trakcie zwiedzania uczestnicy wyjazdu zobaczyli też liczne dzieła sztuki wykonanych przez znamienitych, europejskich artystów. Niewątpliwie pobyt w pałacu Peles był niezapomnianym doświadczeniem i przeżyciem. Po zakończeniu zwiedzania kompleksu na młodszych i starszych czekała niespodzianka. Była nią przejażdżka ciuchcią z górnej do dolnej części miasta. Dodatkowo, piękny jesienny krajobraz Karpat sprawiał, że podróż była bardzo ciekawa pod względem widokowym. 

    W piątek 14 października br. w Gimnazjum nr 2 Fundeni-Dobroesti miało miejsce oficjalne zakończenie mobilności młodzieży z Polski, Turcji oraz Rumunii, w ramach projektu Erasmus+. Jednakże za nim doszło do wręczenia wszystkim uczestnikom certyfikatów, młodzież zmierzyła się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów spotkania. Pierwszym z nich było przygotowanie ekologicznego komiksu dotyczącego segregacji odpadów. Żaden z uczestników nie miał z tym zadaniem problemów, gdyż ta tematyka była motywem przewodnim całego projektu. Kolejne zadanie było niespodzianką. Uczniowie musieli zaprezentować piosenkę czy taniec, który związany jest z krajem pochodzenia. Nasza młodzież wraz z opiekunami świetnie sobie poradzili a do zabawy wciągnęli pozostałych. Śmiechu i pozytywnych emocji było co nie miara. Po zakończeniu spotkania w szkole wszyscy udali się do Global School „Palazzo Italia”, gdzie uczestniczyli w warsztatach z przygotowywania potraw z zasadą „zero waste”. Efektem końcowym była konsumpcja potraw kuchni rumuńskiej oraz włoskiej. Ostatnim akcentem tego dnia było oficjalne zakończenie pobytu w Rumunii. Dyrektor Gimnazjum nr 2 Claudia Stupineanu podsumowała zrealizowane zadania przez uczestników oraz im podziękowała za aktywność i zaangażowanie. Podziękowania zostały także skierowane pod adresem opiekunów, którzy musieli włożyć także sporo wysiłku w przygotowanie merytoryczne młodzieży oraz cały aspekt logistyczny wyjazdu. Następnie głos zabrali przedstawiciele szkół. W imieniu dyrektora naszej szkoły p. Mariana Łukowskiego głos zabrała p. Klaudia Kosz, która po angielsku serdecznie podziękowała za rumuńską gościnność, świetnie przygotowane spotkanie i cudowną atmosferę. Po tych wystąpieniach nauczyciele i uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające ich udział w mobilności. Zgodnie z maksymą „Panta rei…” - tu czas szybko upłynął. Nie zabrakło łez wzruszenia, gdyż przyszła pora się pożegnać. Uściskom, dobrym słowom otuchy nie było końca. Podsumowując udział w mobilności wszyscy żywią nadzieję, że zapoczątkowane przyjaźnie, zdobyta wiedza zaowocują w przyszłości. Przy okazji DEN nasza młodzież życzyła swoim opiekunom wszystkiego co najlepsze, wspaniałych uczniów, sukcesów dydaktycznych i wychowawczych oraz udziału w kolejnych międzynarodowych projektach Erasmus+.(TM)

    Zapraszamy do galerii Z wizytą w Rumunii 

  • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

    Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

    Trochę nietypowo, bo dnia 17 października, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji DEN. Jak zaznaczył dyrektor pan Marian Łukowski, przesunięcie daty nastąpiło w związku z udziałem przedstawicieli naszej szkoły w projekcie Erasmus+ i pobycie w Rumunii.

    Dzień ten był szczególny dla najmłodszych uczniów, albowiem to oni zostali pasowani na pełnoprawnych członków naszej społeczności. Z tej okazji Rada Rodziców ufundowała dla nich bony pieniężne, do wykorzystania na potrzeby klasy.

    Spotkanie to było także okazją do wyróżnień. Obecny na uroczystości zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo - Marek Wiatrowski, wręczył Nagrody Burmistrza. Otrzymali je pani Eliza Marcinkowska i pan Tomasz Majchrzak. Natomiast Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali nauczyciele: Arleta Bekas, Anna Boruta, Marek Gaziński, Klaudia Kosz, Ilona Musidlak, Magdalena Nowicka, Monika Ottenburger, Wiesława Papiewska, Kalina Piechowiak, Tomasz Pluciński, Teresa Szkudlarek, Hanna Tyll-Kasprzak i Wojciech Ziółkiewicz. Dyrektor nagrodził także wszystkich pracowników obsługi.

    Szczególnie serdeczne słowa dyrektor skierował do pracowników szkoły, obchodzących jubileusze pracy zawodowej, Panie: Irena Misiak (40 lat pracy), Ilona Musidlak (30 lat pracy) i Halina Rachelska (25 lat pracy), odebrały z rąk dyrekcji kwiaty i podziękowania.

    Uczniowie, biorący udział w projekcie Erasmus+, otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w wyjazdach do Turcji i Rumunii.

    Na koniec uroczystości wystąpili uczniowie klas drugich, którzy podziękowali pracownikom szkoły słowem, tańcem i piosenką. Był to niewątpliwie dzień piękny i pełen wzruszeń.(AM)

    Zapraszamy do galerii Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej 

  • Konkurs języka niemieckiego „Mein Abenteuer mit Deutsch”
    Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych zaprosiliśmy uczniów klas 4-8 oraz szkoły ponadpodstawowej z terenu naszej gminy do udziału w konkursie plastyczno-technicznym, pod hasłem „Moja przygoda z niemieckim”. Zadaniem konkursowym było kreatywne przedstawienie umiejętności i wiedzy zdobytych podczas lekcji języka niemieckiego. Temat konkursu celowo sformułowany był bardzo ogólnie, aby uczniowie mogli puścić wodze fantazji i w kreatywny, idealny sposób wykonać swoją pracę.
  • Spotkanie z policjantem

    Spotkanie z policjantem

    W czwartek, 13 października, spotkaliśmy się z policjantem - mł. aspirantem Grzegorzem Kujawskim. Funkcjonariusz policji zwrócił nam uwagę na ważne kwestie bezpieczeństwa. Poinformował o zagrożeniach wynikających ze stosowania substancji psychoaktywnych, o niebezpieczeństwach związanych z kontaktami nawiązywanymi w mediach społecznościowych, o zjawisku hejtu. Nie zapomniał także dodać, że karalna jest nie tylko przemoc fizyczna, ale także dręczenie psychiczne. Nasz gość odpowiadał także na liczne  pytania, które pojawiły się po jego prelekcji. To była z pewnością ciekawa lekcja bezpieczeństwa i profilaktyki. Dziękujemy! (JCh)

    Zapraszamy do galerii Spotkanie z policjantem 

  • Na Szlaku Piastowskim

    Na Szlaku Piastowskim

    Klasy szóste w środę, 28 września, wyruszyły na historyczną wędrówkę po Wielkopolsce. W Poznaniu zwiedziliśmy katedrę, a także zobaczyliśmy, jak początki państwa polskiego pokazane są w Bramie Poznania -multimedialnym centrum historycznym. Sposób pokazania dziejów nas zachwycił! W Poznaniu mieliśmy także możliwość spaceru po Ostrowie Tumskim. Poczuliśmy atmosferę spokojnej dzielnicy, położonej z dala od wielkomiejskiego gwaru.  Czekała na nas jeszcze przygoda na Ostrowie Lednickim, gdzie nie tylko podróż promem była atrakcją, ale przede wszystkim widok miejsc, po których chadzał Mieszko I, Chrobry i ich goście.

    Zobaczyliśmy ruiny pierwszego zamku Piastów, a także miejsce, gdzie prawdopodobnie miał miejsce chrzest Mieszka I.  Na Ostrowie Lednickim nasz przewodnik zainteresował nas grą terenową użytkowników odbiorników GPS – geocachingiem. Połączenie historii z nowoczesnymi technologiami okazało się bardzo ciekawe.  Zwiedzanie katedry w Gnieźnie było dopełnieniem wiedzy o początkach Polski, o sztuce romańskiej, o gotyku, o św. Wojciechu. Dużo by mówić! Zobaczyliśmy zabytek klasy „Zero” - Drzwi Gnieźnieńskie, mogliśmy podejść do trumny z prochami św. Wojciecha, a także zobaczyć miejsce, gdzie pochowany jest Ignacy Krasicki. Dzięki naszemu przewodnikowi z historią Piastów jesteśmy za pan brat! Dziękujemy Biuru Turystycznemu  Ann-Ho Travel, a także   naszym opiekunom -p. Ziółkiewiczowi, p. Błach, i p. Chybie. Do zobaczenia na kolejnych wycieczkach!

    Zapraszamy do galerii Na Szlaku Piastowskim 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć